آرزوهای دست‌ساز؛ کتاب گام دوم انقلاب

۹۸/۱۲/۲۰، ۱۲:۱۰ ب٫ظ

کتاب روایتی همدلانه و درونی از شکل‌گیری یک شرکت دانش‌بنیان است که به عوامل زمینه‌ساز، نقاط شکست و ضعف و برخاستن دوباره و چالش‌های این مجموعه پرداخته است.

یادداشت محمدصادق شهبازی، فعال و پژوهشگر انقلاب اسلامی بر کتاب «آرزوهای دست ساز»

«آرزوهای دست‌ساز»، ماجرای شکل‌گیری یک شرکت دانش‌بنیان، اثری از «میلاد حبیبی» است که انتشارات «راه‌یار» چاپ اول آن را در سال ۱۳۹۸ راهی بازار نشر کرده است.

کتاب روایتی همدلانه و درونی از شکل‌گیری یک شرکت دانش‌بنیان سازنده دوربین‌های سرعت‌سَنج و تخلّف‌سَنج است که به عوامل زمینه‌ساز، نقاط شکست و ضعف و برخاستن دوباره و چالش‌های این مجموعه پرداخته است؛ لذا کتاب بیش از آنکه تاریخ شفاهی باشد و صرفاً روایت ماوَقَع باشد یا تلاش کند روایتی داستان‌گونه ارائه دهد، تلاش کرده است این عوامل، نقاط حساس، مشکلات و تدبیرها را به نمایش بگذارد؛ لذا کتاب، بین «تاریخ شفاهی»، «داستان»، «مجموعه روان‌شناسی و موفقیت» و یک کتاب «راهنمای مدیریت کسب‌وکار» در نوسان است، به هر نیّتی که با این کتاب مواجه شوید از آن بهره می‌برید. علی‌رغم همه این‌ها، کتاب کوتاه و مختصر است و طولانی نشده. سوژه داستان هم مسئله‌ای است که همه در جامعه به‌نحوی با آن مواجه‌اند.

داستان کتاب جذابیت زیادی دارد. هر فصل تقریباً به یک بُن‌بست و شکست ختم شده و چاره‌اندیشی کُنشگران در فصل بعد مورد توجه قرار گرفته است؛ و مدام خواننده در تعلیق می‌ماند که چه خواهد شد و چگونه بر این مشکل غلبه می‌شود.
در کتاب هم ویژگی‌های فردی عناصر مورد توجه قرار گرفته است؛ مثل ترجیح دادن تحلیل کردن به حفظ طوطی‌وار، تجربه کردن در آزمایشگاه، ریسک‌پذیری و ماجراجویی، شیطنت، ساخت بمب دست‌ساز با سِنسور حرارتی برای آزار معلم، آرزوهای زیاد، تخیّل و آینده‌پردازی، نوک زدن به همه تخصص‌ها و کسب تجربیات مختلف، درگیری با واقعیت رشته و آزمایشگاه، بی‌تفاوت نبودن، تفریحات خطرناک مثل ساخت چیزی شبیه موشک و… .

این کتاب به عناصر مهم در تربیت و هدایت افراد به این مسیر حتی در کودکی و نوجوانی و جوانی هم اشاره دارد؛ نظیر اثر معلم پرورشی و قرآن یا کتاب‌هایی مثل «آداب‌الصلوه»، «تفسیر سوره حمد» و «صحیفه امام» از امام خمینی، تفسیر قرآن، فعالیت در بسیج دانشجویی، نماز اول وقت و… و تداوم امری مثل جهت‌گیری‌های اعلامی امام در صحیفه با آرمان‌خواهی در فضای علم‌وفناوری را می‌بینید.

ما البته پیش‌ از این نیز کتاب‌هایی که تجربیات تولیدکنندگان ایرانی را بازخوانی کرده‌اند، دیده‌ایم، اما انقلابی بودن افراد، اتکا به متون دینی و خطّ امام و پیگیری آن در فضای علم‌وفناوری یکی از ویژگی‌های خاص این کتاب است. در این کتاب، فواید کار تشکیلاتی دانشجویی و مشخصاً بسیج دانشجویی و حلقه‌های مطالعاتی را در زندگی کاری و علمی هم به‌عینه می‌بینیم. نه ‌فقط در فرآیند کار نظیر تیم شدن، انتخاب مسیر برای کار علمی و انقلابی، دل‌سوزی برای کار و بیت‌المال، خودکفا کردن کشور که حتی در آورده مالی و اختصاص سهمی به گروه‌های جهادی سیستان و بلوچستان این ماجرا حضور دارد.

کتاب «آرزوهای دست ساز» تصویر خوبی هم از عناصر خاص در مدیریت و موفقیت گروه ارائه می‌دهد نظیر در دسترس بودن مدیر، ریسک‌پذیری، پاسخ به نیازهای روز، تلاش برای به فرصت تبدیل کردن مشکلات، مهربانی فردی ضمن جدیّت در کار، نقد کردن، باج ندادن، تجربه گرفتن از پروژه‌ها، کار گروهی، خُرد کردن کار، پیگیری مسیرهای موازی، سادگی و درگیر تشریفات نشدن، زحمت در کف صحنه، نشان دادن کارآمدی‌ها کار ولو ناقص و به نتیجه نرسیده، رفتن سراغ کسب استانداردهای بین‌المللی یا جشنواره‌های داخلی مثل «خوارزمی»، تجربه کردن کارهای مختلف و راه‌های مختلف برای تأمین مالی حتی رفتن سراغ حاجی‌بازاری‌ها یا جدا کردن خیار خوب و بد به‌صورت ماشینی، توجه به هدر نرفتن بیت‌المال و تحویل زود پروژه، تغییر از حالت پروژه‌محوری به محصول‌محوری، صاحب دانش بودن و… .

کتاب به عناصر بیرونی و نقششان در رشد این افراد نیز بی‌توجه نیست، مثل مدیر توجیه در نیروی انتظامی و پشتیبانی‌اش از شرکت یا شتاب‌دهنده کوثر بسیج دانشگاه تهران و نقش سخت‌گیری‌های آن‌ها در رشد افراد نظیر استانداردهای فرارونده برای اصلاح کار. البته کتاب نشان می‌دهد که نبودن آن‌ها هم مانع نیست و تدبیرهای گروه را در نبودن این عوامل هم می‌بینیم. جالب این‌که نه‌تنها اثر این عوامل بر گروه که اقدامات درونی خوب آن مجموعه‌های حامی را هم برای رشد خودشان می‌بینیم مثل اعتماد به کارشناسان ارزیاب و عوض کردن کارشناسان در نیروی انتظامی برای رشد دادن آن‌ها.

کتاب شعار نداده است و شما بُن‌بست و شکست‌هایی که می‌تواند هرکس را از راه به در برد به‌عینه می‌بینید و از آن مهم‌تر با تدبیر برای فائق آمدن آن مواجه می‌شوید، مثل برهم خوردن کار با نیروی انتظامی، مشکل با ذی‌حساب مالی نیروی انتظامی، از دست دادن مکان، از دست دادن حامی مالی و…


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/961

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها


آخرین رویدادها


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی