روح الله رشیدی

عارضه‌های گفتمانی مهار عدالتخواهی

52 بازدید ۹۹/۰۲/۳۱، ۱۰:۱۲ ق٫ظ

وقتی رهبر انقلاب در یک فراز مهم، از «ضرورت بالا نگه داشتن پرچم آرمانخواهی و مطالبه‌گری با ملاحظۀ مراقبت از آسیب ندیدن نظام» در گفتگوی رمضان ۹۹ با دانشجویان، سخن می‌گوید، گفتمان مهار، بی‌توجه به پایۀ اصلی این سخن(ضرورت تداوم عدالتخواهی و مطالبه‌گری) بلافاصله وجه تهدیدی و قید «مراقبت از آسیب دیدن نظام» را برجسته می‌کند تا زمینه را برای تداوم مهار عدالتخواهان در حال و آینده آماده نگه داشته باشد.

به گزارش«ایام»، روح الله رشیدی؛ نویسنده و پژوهشگر در یادداشتی از ماهیت شناسی جریانات سیاسی چپ و راست در مهار عدالتخواهی نوشت. متن این یادداشت را در ادامه بخوانید:

تا جایی که به مسئله عدالت مربوط می‌شود، گفتمان مسلط فضای دینی و سیاسی اخیر، معطوف به مهار عدالتخواهی بوده است. اصل برای اغلب سیاسیون و مشاهیر منبری و قوای رسانه‌ای منتسب به نظام، بر این بوده که باورها، انگیزه‌ها و رویکردهای عدالتخواهانه و کنش‌های ضد‌‌ بی‌عدالتی، تعدیل و در نهایت، تعطیل شود. حتی نگاه‌های به ظاهر اصلاحی نیز در نهایت، با هدف توقف جریان عدالتخواهی شکل گرفته است. اگر گروه‌هایی از جوانان دردمند و آرمانخواه، در مسیر عدالتخواهی، خود آئین می‌شوند، قطعا یکی از عواملش، سرخوردگی ناشی از رویکرد سلبی و گفتمان معطوف به مهار عدالتخواهی و اراده‌های گسترده برای منصرف ساختن آنها از سوی چهره‌های سیاسی و مذهبی است. این گروه‌ها در جمع خواص جامعه، کمتر کسی را می‌یابند که انگیزه‌های عدالتخواهانه‌شان را با او همخوان ببینند و رشد دهند. هر چه هست، تفاسیر روبه پایین و فروکاهنده از عدالت است و بس.

روزگاری، خیزش انگیزه‌های عدالت‌طلبانۀ نسل جوان ایرانی، با معارف امثال شهید بهشتی، شهید مطهری، دکتر شریعتی، آیت‌الله طالقانی و آیت‌الله‌ خامنه‌ای گره می‌خورد و توسعه و تعمیق می‌یافت. معارفی رو به جلو، که نه تنها درصدد منصرف ساختن جوانان از پی‌جویی عدالت و مبارزه با بی‌عدالتی نبود، که حتی آنها را تجهیز می‌کرد و مانع فروغلتیدن‌شان در دام چپ‌گرایی و تحجر می‌شد.

در دورۀ اخیر، اما هرکس از راه رسید، دم را غنیمت شمرد و با لطایف‌الحیل، کوشید تا انگیزه‌های عدالتخواهانه را مهار و عدالتخواهان را منصرف و حتی منکوب کند. گفتمان مهار عدالتخواهی، با تکنیک‌هایی نظیر«تهدید محوری»، «امنیت‌زدگی»، «مقدس مآبی»، «دوگانه‌سازی»، «بزرگنمایی پاره‌ای حرکات تخریبی شبه عدالتخواهانه»، «دستاویز قرار دادن پاره‌ای گرایشات غیر دینی عدالتخواهانه» پیش می‌تازد.

آنچنان که حتی وقتی رهبر انقلاب در یک فراز مهم، از «ضرورت بالا نگه داشتن پرچم آرمانخواهی و مطالبه‌گری با ملاحظۀ مراقبت از آسیب ندیدن نظام» در گفتگوی رمضان ۹۹ با دانشجویان، سخن می‌گوید، گفتمان مهار، بی‌توجه به پایۀ اصلی این سخن(ضرورت تداوم عدالتخواهی و مطالبه‌گری) بلافاصله وجه تهدیدی و قید «مراقبت از آسیب دیدن نظام» را برجسته می‌کند تا زمینه را برای تداوم مهار عدالتخواهان در حال و آینده آماده نگه داشته باشد.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/5537

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی