یاسر عرب

حل مشکل آب ۳۰ هزار نفر با یک حرکت ساده مردمی

46 بازدید ۹۹/۰۳/۶، ۹:۱۳ ق٫ظ

منطقه جکیگور همانجایی است که گاندو، دست «حوا رئیسی» دختر نه ساله بلوچستانی را که رفته بود لباس بشوید خورده بود یا بچه‌هایی دیگر را متاسفانه کشیده بود زیر آب و کشته بود.

به گزارش«ایام»، یاسر عرب ؛ فعال رسانه‌ای در یک رشته توییت از مراحل رفع خودجوش ومردمی مشکل آب یک منطقه محروم بلوچستان نوشت. متن این توییت را در ادامه بخوانید:

‏می‌دانیم که تا فردا ماجرای شورش ‎غیزانیه هم فراموش می‌شود. اما مشکل آب شرب همچنان باقی خواهد ماند. ظاهرا این منطقه ۴۰.۰۰۰ سکنه دارد و ۲۰ روستا. ما چند ماه گذشته مشکل آب شرب یک منطقه در بلوچستان (سنگان) را با یک حرکت ساده مردمی برطرف کردیم.

‏آقای «مهدی عطایی» تماس گرفت که در این منطقه آب شور چاه هست اما قابل شرب نیست. او تجربه ی تصفیه آب در چند روستا را قبل آن داشت. طرح تبدیل آب شور به آب شیرین تقدیم دولت شد که گفتند «بسیار خوب است اما متاسفانه دولت پولی ندارد» آبفای استان سوله خالی و انشعاب برق را همکاری و تحویل داد.

‏هزینه‌ی فاز اول حدود چهل میلیون شد. چیزی شبیه پایلوت برای اثبات شدنی بودن قصه. این مبلغ را از رفقا جمع کردیم و بخش قابل توجهی را آقای عطایی از جیب گذاشت. اولین فاز که راه افتاد دیدیم حالا به کمک جدی مردم نیاز داریم. سفری ترتیب دادیم با جناب زائری،امیرخانی،رنانی و درویش به منطقه

پایین دست منطقه جکیگور است. همانجایی که گاندو، دست «حوا رئیسی» دختر نه ساله بلوچستانی را که رفته بود لباس بشوید، خورده بود یا بچه‌هایی دیگر را متاسفانه کشیده بود زیر آب و کشته بود. بچه‌های دیگری هم پا و… این بچه‌ها بعضا از ‎هوتک که بهداشتی نیست آب می خوردند.

‏در بازدید اولیه محاسبات توسط مهندس منصور منصوری و بهزاد عبداللهیان پور انجام شد.
جناب منصوری از طرف فولاد اصفهان صد و بیست میلیون کمک کردند. در سفر به همت ابراهیم قهوه‌چی زاده و سید محمد فاطمی ویدئو کلیپی تهیه و پس از بازگشت تدوین و در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری شد.

بخشی از آن با کمک مردم حدود سیصد تومان دیگر هم جمع شد. و ایستگاه با تمام ظرفیت شروع به کار کرد. اما یک مشکل بزرگ پیش آمد. پسماند آب تصفیه شده به شدت شور و اشباع شده از املاح بود و برای محیط زیست منطقه خطر داشت.


این شد که پشت سوله که زمین بایر بود گیاه سالیکورنیا از تیره اسفناجیان کاشتیم. این گیاه از آب بسیار شور تغذیه می کند و علاوه بر رفع مشکل آب سنگین پسماند، منبع تغذیه خوبی برای دام‌های منطقه شد. اضافه‌ی این آب شور هم قرار شد استخر پرورش ماهی‌های شور زی احداث و اشتغالزایی بشود که در دست تهیه است.

این موقع بود که سر و کله ی صدا و سیما و مسئولین هم پیدا شد!

‏مشکل بعدی جایی برای انباشت آب تصفیه شده بود. دستگاه‌ها باید دائم کار می‌کردند اما محل تجمیع کافی نداشتیم. باز فراخوان دادیم و ابتدا چند منبع دو هزار لیتری تهیه شد و سپس پشت سوله دو منبع بسیار بزرگ دیگر طراحی و روی زمین ساخته شد.

نکات زیادی بود که گمان کردم طولانی می شود و ننوشتم. اما علی رغم اینکه آبفای استان میزان بسیار زیادی آب تصفیه شده برای نقاط دیگر تحویل گرفته و با ما تسویه نکرده اما الان این مجموعه روی پای خودش ایستاده و روزانه برای سی هزار نفر آب گوارا تهیه می‌کند.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/5933

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی