مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد؛ پایگاه مبارزه با کرونا

«بازنشستگی» وقف کرونا

۹۹/۰۳/۷، ۷:۵۴ ق٫ظ

پیرزنی از اهالی روستا، ۷ یا ۸ گوسفند بیشتر نداشت. آمد به مسجد صاحب‌الزمان و گفت نذرکرده‌ام یک گوسفند قربانی کنم برای مدافعین سلامت. حس و حالش دیدنی بود. گفت بزرگ‌ترین و بهترین گوسفند را بردارید. گوسفندی که جدا کردیم ۸۰ بسته ۱ کیلویی گوشت داشت. دقیقا به اندازه پرسنل بخش کرونای بیمارستان واسعی.

به گزارش «ایام»، یادگاران انقلاب و دفاع مقدس همواره در خط مقدم پیروی از رهبری و دفاع از جمهوری اسلامی قرار دارند. افرادی که در هر کجا باشند، هنوز هم شوق روز‌های ‌جنگ و جبهه در دل‌شان زنده است. یحیی شمس‌آبادی، متولد سال ۱۳۴۲ در روستای شمس‌آباد جوین در استان خراسان رضوی است. فرزند شهید است و ۳ سال سابقه حضور در جبهه دارد. با ۵۷ سال سن، از طریق بسیج برای نگهبانی به نقاط مرزی می‌رود. این روزها مسجد صاحب‌الزمان (عج) زادگاهش را به سنگر مبارزه با کرونا تبدیل کرده است. در ادامه با اقدامات انجام شده در این مسجد که پایگاهی برای رفع نیازهای مردم شده، آشنا می‌شوید:

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا
یحیی شمس‌آبادی؛ رزمنده دیروز و جهادگر امروز
پیوند با انقلاب

پدرش از سفر مکه، یک عکس از امام آورده بود. اولین بار بود امام را می‌دید. انقلاب را زیاد نمی‌شناخت. پدرش او را با امام و قیامش آشنا کرد. کم‌کم شیفته امام شد. جزو خانواده‌های انقلابی روستا بودند. با اینکه کمتر از ۱۵ سال سن داشت، اما به دنبال مبارزه بود. پدرش در شمس‌آباد مغازه خواروبارفروشی داشت. زیاد به شهر رفت‌وآمد می‌کرد.

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا

اعلامیه‌های امام را از شهر می‌آورد و یحیی شبانه در روستا پخش می‌کرد. حتی مقابل ماموران ژاندارمری منطقه، چوب به دست گرفته بود: «مردم روستا در چهارراه شمس‌آباد دور هم جمع شده بودند. شعار می‌دادند. درود بر خمینی و مرگ بر شاه می‌گفتند. مامورین ژاندرمری آمدند ما را متفرق کنند. همه آماده درگیری بودند. من هم یک چوب بزرگ در دست داشتم. مامورین که جدیت مردم را دیدند، عقب‌نشینی کردند. روز بعد هم رفتیم و پاسگاه را بدون درگیری گرفتیم.»

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا

بعد از پیروزی انقلاب، به واسطه رفت‌وآمدی که برای خرید مایحتاج مغازه پدرش به سبزوار داشت، با سپاه آشنا شد. در شمس‌آباد سپاه و پایگاه بسیج نبود. هر موقع به سبزوار می‌آمد حتما به سپاه می‌رفت. همکاری خودش را با سپاه به عنوان بسیجی شروع کرد: «شهید غلامرضا پروانه به من اسلحه می‌داد تا برای آموزش به شمس‌آباد بروم. ماشین که نبود، با مینی‌بوس به روستا برمی‌گشتم. یک ماه یا چهل روز به بچه‌های روستا آموزش می‌دادم. تعدادی تیر هم شلیک می‌کردیم. بعد اسلحه را برمی‌گرداندم.»

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا

سال ۶۱ برای اولین بار عازم جبهه شد و ۴۵ روز در اهواز بود. یحیی اولین عضو خانواده بود که به جبهه می‌رفت. بعد از او پای پدر و برادرانش هم به جبهه باز شد. یحیی شمس‌آبادی سابقه حضور در عملیات‌های طریق القدس، بدر و والفجر ۸ را دارد. پدرش، رمضانعلی شمس‌آبادی در اسفند ماه ۱۳۶۴ در منطقه مریوان به شهادت رسید.

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا
شهدای مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد
به دنبال یک مسجد تمام‌عیار

بعد از گذشت سال‌ها از شوروشوق روزهای انقلاب و جنگ، مسجد برایش حکم سنگر پیدا کرده بود. دلش می‌خواست مسجدی که می‌رود، فعال باشد. مسجدی که فقط برای برگزاری نماز و ادعیه باز باشد به نظرش کامل نبود. مسجدی که پایگاه بسیج و گروه جهادی داشته باشد و به دنبال کمک به نیازمندان باشد، برایش یک مسجد تراز محسوب می‌شد. اما مسجدی که دلش می‌خواست را هنوز پیدا نکرده بود: «هر مسجدی که می‌رفتم نمی‌توانستم کار کنم. در یک مسجد می‌گفتند گروه جهادی لازم نیست. در مسجد دیگر می‌گفتند پایگاه بسیج نمی‌خواهیم. بعضی‌ها هم بودند که برای راه‌اندازی این برنامه‌ها، سنگ‌اندازی می‌کردند.»

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا

دوران کارمندی‌اش در حال اتمام بود. برای پاداش بازنشستگی‌اش برنامه‌ریزی کرده بود. حالا می‌توانست آن مسجدی که در ذهن ترسیم کرده بود، در شمس‌آباد بسازد. وقتی پاداش بازنشستگی‌اش را گرفت، کار را شروع کرد: «وقتی دیدم در دیگر مسجدها نمی‌شود کار کنم، خودم مستقل شروع کردم. پاداش را که برایم واریز کردند، رضایت خانواده را گرفتم. حیاط خانه‌ام بزرگ بود. بخشی از حیاط را برای ساخت مسجد واگذار کردم. بدون معطلی ساخت مسجد شروع شد. تقریبا دو ماه به هفته بسیج مانده بود. هفته بسیج سال ۸۸ مسجد صاحب‌الزمان(عج) را با حضور سردار علی‌اکبر نجاتی افتتاح کردیم.»

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا
تلاش برای توانمندسازی روستاییان

مسجد صاحب‌الزمان (عج) در سال‌های بعد در شهرستان جوین به عنوان مسجد نمونه شناخته شد. چون فقط به برگزاری نماز و ادعیه بسنده نکرد. یک کارگاه آموزش قالی‌بافی در طبقه بالای مسجد فعال بود. دو دار قالی برای آموزش و دو دار دیگر برای بافت قالی: «همسرم استاد قالی‌بافی است. به کمک همسرم یک کارگاه قالی‌بافی راه‌ندازی کردیم. هدف‌مان هم فقط آموزش بود. سودی برای این کار در نظر نگرفتیم. هر کسی که آمد و کار را کامل یاد ‌گرفت، به کمیته امداد معرفی‌اش ‌کردیم که وام بگیرد و برای خودش مستقل کار کند.»

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا

گروه جهادی «شمیم یاس» از دل مسجد صاحب‌الزمان (عج) برخاسته است. گروهی که خانه یک مستضعف را از صفر تا صد در کریم‌آباد جوین ساخت. خانه‌ای را تعمیر کرد که سقفی برای یک خانواده‌ محروم بود. برای خانه خانواده شهیدی حمام ساختند. برای کمک به سیل زده‌های کرمانشاه هم پیشتاز بود.
این مسجد یک مرکز نیکوکاری هم دارد. تهیه بسته‌های معیشتی و پرداخت قبوض نیازمندان از کارهای این مرکز است. گروه سرود و گروه تئاتر مسجد هم فعال هستند. در کنارش کلاس‌های آموزشی هم برقرار است. مسجد، پایگاه بسیج فعالی دارد. ۳۵ نفر از اعضای بسیج مسجد در گردان امام حسین(ع) سبزوار عضو هستند. هفت رزمنده مدافع حرم هم دارد.

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا


در تمام این ایام مسجد صاحب‌الزمان (عج) با رعایت تمام اصول بهداشتی باز بود. برای رفع بلا چهل روز زیارت عاشورا برگزار می‌شد و هرروز دعا هفتم صحیفه سجادیه را می‌خواندند.

جهاد سلامت

مسجد صاحب‌الزمان (عج) مورد قبول مردم است. چون یحیی شمس‌آبادی جنگ‌دیده، همیشه دنبال این بوده که به مردم خدمت کند. با آمدن ویروس کرونا، اهالی مسجد صاحب‌الزمان (عج) به رسالت خود پایبند بودند. از همان روزهای اول در خط مقدم بودند. سم‌پاش به دوش، کوچه‌ها و خیابان‌ها را گندزدایی می‌کردند: «اواخر اسفند ۹۸ شروع کردیم. سم‌پاش را از مردم امانت گرفتیم. خیرین هم محلول برای ما تهیه می‌کردند. شبکه بهداشت هم بر نحوه ساخت محلول نظارت می‌کرد. از روی نقشه، شمس‌آباد را تقسیم‌بندی کردیم. حدود بیست نفر از بچه‌های مسجد، همه جا را گندزدایی می‌کردند.»  

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا

نیروی‌های پای کار مسجد از نوجوان ۱۲ ساله تا جوان ۲۲ سال هستند. هر کدام به نسبت توان‌شان، سم‌پاشی برمی‌داشتند؛ یکی بزرگ‌تر، یکی کوچک‌تر. نیرو‌های کم سن و سال، بعضی وقت‌ها شیطنت می‌کردند. چند بار هم بی‌تجربگی کار دست‌شان می‌داد: «بچه‌ها زنگ بعضی منازل را سوزانده بودند. به آن‌ها گفته بودم روی زنگ‌ها و وسایل برقی حتما دستمال بکشند. اما پیش می‌آید دیگر. مردم هم فقط تماس می‌گرفتند و اطلاع می‌دادند. اعتراض خاصی نداشتند، چون می‌دانستند عمدی نبوده است.»

کار با بهترین‌ها جلو می‌رود

گندزدایی به تنهایی کافی نبود. باید معضل کمبود دستکش و ماسک هم حل می‌شد: «پسرم وقتی دید کمبود دستکش مشکل‌ساز شده، به فکر تولید دستکش افتاد. چند روزی روی ایده‌اش کار کرد و توانست دستگاهی بسازد که بتوان با آن دستکش درست کرد.

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا

بعد چند نوع نایلون امتحان کردیم. نوعی نایلون که در زمین‌های کاشت هندوانه استفاده می‌شود، مناسب بود. جنس این نایلون‌ها از جنس دستکش‌های موجود در بازار بهتر بود. بسته‌بندی کردیم و بین مردم رایگان توزیع شد. همان افرادی که گندزدایی می‌کردند، سعی می‌کردند پای دستگاه هم باشند تا دستکش درست کنند.» برای تولید ماسک هم اقدام کردند. حتی چرخ خیاطی هم تهیه شد. اما کارگاه تولیدی ماسک، مجوز می‌خواست و راه‌انداختنش زمان‌بر بود. برای همین منصرف شدند. یحیی از جیب خودش مقداری ماسک خرید و رایگان پخش کردند.

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا

اهالی مسجد صاحب‌الزمان (عج) علاوه بر بهداشت عموم مردم، معیشت قشر آسیب‌پذیر هم برایشان مهم بود. خیّرین تعداد زیادی بسته‌های معیشتی تهیه کردند و در چند مرحله پخش کردند. برای ماه مبارک رمضان هم به فکر طبخ و پخش غذای گرم بودند. حتی برای پرسنل بیمارستان واسعی سبزوار هم گوشت قربانی فرستادند: «پیرزنی از اهالی روستا، ۷ یا ۸ گوسفند بیشتر نداشت. آمد به مسجد و گفت که نذرکرده‌ام یک گوسفند قربانی کنم برای مدافعین سلامت. خیلی خوشحال شدم وقتی حس و حالش را که دیدم. رفتیم که گوسفند بیاوریم. گفت بزرگ‌ترین و بهترین گوسفند را بردارید. گوسفندی که جدا کردیم ۸۰ بسته ۱ کیلویی گوشت داشت. دقیقا به اندازه پرسنل بخش کرونای بیمارستان واسعی.»

مسجد صاحب‌الزمان شمس آباد پایگاه مبارزه با کرونا

لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/6022

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها

مصاحبه با پروفسور بویل درباره ابعاد حقوقی تسخیر سفارت آمریکا
دکترین ضرورت چیست؟
 محاکمه شهروند آمریکایی در دوران کاپیتولاسیون
محکومِ آمریکایی
 سخنرانی حجت الاسلام الهی خراسانی
پیامبری که نمی‌شناسیم
مشاهده همه


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی