دکتر فرزاد جهان‌بین

سرانجام رقابت تمدنی میان جمهوری اسلامی و آمریکا

70 بازدید ۹۹/۰۳/۱۳، ۱:۱۷ ب٫ظ

آمریکا سرزمین مهد تمدن غربی به مثابه تمدن غالب کنونی است و ازسوی‌دیگر، ایران به‌دلیل برخورداری از ظرفیت‌های شایان، داعیه برپایی تمدنی جدید با عنوان تمدن نوین اسلامی دارد. ازاین‌رو، نوعی رقابت تمدنی میان این دو کنشگر برقرار شده است که یکی درصدد حفظ استیلاء تمدنی و دیگری درصدد برپایی تمدن جدید می‌باشد.

به‌گزارش «ایام»، متن پیش‌رو بخشی از کتاب «درس‌گفتار تمدن نوین اسلامی» نوشتۀ دکتر فرزاد جهان‌بین؛ عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد با موضوع آینده نزاع تمدنی میان جمهوری اسلامی و آمریکا است که در صفحه شخصی خود به اشتراک گذاشته است.

دنیای سیاست بین الملل از گذشته‌های دور عرصه رقابت هم در سطح واحدهای حکومتی و هم در صورت کلان آن نزاع بین تمدن‌های مستقر و کشورهایی مستعد تمدن سازی بوده است. باید به این مهم عنایت داشت که در دنیای کنونی نیز این مسئله مشاهده می‌شود و شواهد و قرائن نیز نشان می‌دهد که در آینده رقابت‌ها و درگیری‌های تمدنی تشدید خواهد شد. آمریکا سرزمین مهد تمدن غربی به مثابه تمدن غالب کنونی است و ازسوی‌دیگر، ایران به‌ دلیل برخورداری از ظرفیت‌های شایان، داعیه برپایی تمدنی جدید با عنوان تمدن نوین اسلامی دارد. ازاین‌رو، نوعی رقابت تمدنی میان این دو کنشگر برقرار شده است که یکی درصدد حفظ استیلاء تمدنی و دیگری درصدد برپایی تمدن جدید می‌باشد. پرسش اصلی پژوهش این است که چه مولفه‌هایی در رقابت تمدنی میان آمریکا و ایران موثرند و سرانجام این رقابت بر اساس مولفه‌های تمدنی چه خواهد شد؟ درهمین‌زمینه، نُه مولفه «ایدئولوژی»، عوامل «جغرافیایی»، «انسانی و اجتماعی»، «فرهنگی»، «سیاسی»، «اقتصادی»، «نظامی»، «سیاست خارجی» و «علم و فناوری» برشمرده شده که از رهگذر بررسی آنها می‌توان به پاسخی مناسب برای سوال اصلی نائل آمد. بررسی‌های صورت‌پذیرفته نشان می‌دهد که در محیط آینده از میان مؤلفه‌های یادشده، مولفه‌های نرم مانند مولفه‌های فرهنگی، انسانی، اجتماعی و علم، در جهان آینده اولویت ویژه‌ای پیدا می‌کنند. این مولفه ها نقاط قوت ایران هستند و می توانند سرانجام منازعه را به نفع تمدن نوین اسلامی تغییر دهند.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/6476

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی