سید سجاد جلینی

تعارف «نان سال‌های جنگ» به رئیس صدا و سیما

67 بازدید ۹۹/۰۳/۱۷، ۶:۲۱ ق٫ظ

گذشته چهل ساله ما پر از وقایع و افرادی است که هر کدام قابلیت یک اثر جذاب را دارند، سریال‌های مانند «وضعیت سفید» موید این ادعا است.

به ‌گزارش «ایام»، متن پیش‌رو یادداشت انتقادی سید سجاد جلینی؛ فعال فرهنگی دربارۀ عدم توجه مدیران سیما به ظرفیت‌های مردمی است که در طول ۴۰ سال از انقلاب اسلامی به ثمر رسیده است. این فعال فرهنگی در پاسخ به توجیه برخی مدیران مبنی بر کمبود سوژه برای تولیدات تلوزیونی، کتاب نان سال‌های جنگ از انتشارات راهیار را پیشنهاد می‌دهد. در ادامه متن این نوشتار انتقادی را که او در صفحه‌ شخصی خود منتشر کرده است، می‌خوانید:

جناب آقای علی عسگری

ریاست محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

همانطور که مستحضرید فقر سوژه و محتوا مهمترین بهانه کارگردان‌ها در سال‌های اخیر برای تولید یک اثر می‌باشد و منتقدان به کرّات آن را گوش زد کرده‌اند و شاهد هستیم که اکثراً افراد در ژانری واحدی و با سوژه‌های تکراری به خلق اثر می‌پردازند.

یا گاه آثاری سطحی و یا ضد فرهنگ مردم چون «عروس تاریکی» ساخته و پخش می‌گردد.

در این مرقومه قصد پرداختن به چرایی این امر نیست، این پیام صرفاً برای معرفی سوژه‌هایی است که قابلیت روایی و درام بالایی دارند و برای مخاطب نیز جذاب خواهند بود.

گذشته چهل ساله ما پر از وقایع و افرادی است که هر کدام قابلیت یک اثر جذاب را دارند، سریال‌های مانند «وضعیت سفید» مؤید این ادعا است.

پیشنهاد می‌کنم کتاب «نان سال‌های جنگ» را بخوانید و یک نسخه در اختیار تمامی کارگردان‌ها، تهیه کنندگان و نویسندگانی که با سازمان شما در ارتباط اند و مدیران شبکه‌های مختلف خود جهت مطالعه قرار دهید.

قطعاً اگر دغدغه سوژه و ساخت کار برای مردم این سرزمین را داشته باشند، این کتاب کلکسیونی از سوژه‌های ایده آل است.

بیانات مقام معظم رهبری با عوامل شیار ۱۴۳ نیز پیوست کتاب ذکر شده نمایید.

والامر الیکم

کتاب نان سال‌های جنگ که «محمد اصغرزاده» تحقیق و مصاحبه‌های آن را برعهده داشته و به قلم «محمود شم‌آبادی» به نگارش درآمده، خاطرات زنان روستای صدخرو در پشتیبانی از جبهه و رزمندگان را روایت کرده است.

روستای صدخرو سبزوار یکی از هزاران روستایی است که در سالهای دفاع مقدس، به پشتیبانی از جنگ مشغول بود. اما در تاریخ دفاع مقدس با بی‌مهری تاریخ‌نگاران مواجه بوده است.

کتاب نان سال‌های جنگ را علاوه بر کتابفروشی‌ها می‌توانید از سایت عماریار و با تخفیف ویژه تهیه کنید.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/6526

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی