بینوایان در قلمروی ابرقدرت/ کنکاشی در سبک زندگی آمریکایی

64 بازدید ۹۹/۰۳/۱۹، ۱۱:۳۳ ق٫ظ

زمان آن رسیده که در مورد وضعیت امنیت ملی آمریکا با بودجه تریلیون دلاری سالیانه خود تجدید نظر شود. برای ده‌ها میلیون آمریکایی، سرچشمه ناامنی‌های اجتماعی دشمنان خارجی نیستند. علت اصلی این معضل، یک سیستم جا افتاده نابرابری‌های اجتماعی است که همواره در حال رشد بوده و از سیاستگذاری به ضرر ثروتمندان جلوگیری می‌کند.

به‌گزارش«ایام»، متن پیش‌رو نوشتاری از منون راجان؛ استاد دانشگاه نیویورک با موضوع کنکاشی در سبک زندگی آمریکایی است که در شمارۀ ۶۴ نشریه فرهنگی، تحلیلی راه به‌چاپ رسیده است. در ادامه متن این نوشتار را می‌خوانید:

مجله  CounterPunch/ گروه پژوهش و ترجمه راه-دولت آمریکا توانسته چنان تصویر موثری از امنیت ملی القا کند که برای بیشتر ما این تصور به صورت خودکار از گروه‌های تروریستی، ارتش‌های سایبری و دولت‌های سرکش تداعی می‌شود. برای دفع کردن چنین مخاطراتی، ایالات متحده در طول تاریخ معاصر مجموعه‌های بی‌نظیری از پایگاه‌های نظامی در خارج از کشور ایجاد و از ۱۱ سپتامبر در افغانستان، عراق، سوریه، لیبی و سایر نقاط جنگ‌افروزی کرده است که تاکنون ۴.۸ تریلیون دلار هزینه در بر داشته است. بودجه سال ۲۰۱۸ پنتاگون در مجموع ۶۴۷ میلیارد دلار برآورد شده که چهار برابر بودجه نظامی چین، دومین قدرت نظامی دنیا، و بیش از مجموع هزینه‌های نظامی ۱۲ کشور بعدی می‌باشد که ۷ کشور آن از متحدان آمریکا به شمار می‌آیند. دونالد ترامپ نیز ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر برای هزینه‌های دفاعی تا سال ۲۰۱۹ در نظر گرفته است. اما با این وجود ایالات متحده در هیچ برهه زمانی مانند الان در نا امنی نبوده است!

اما برای میلیون‌ها آمریکایی، بزرگ‌ترین خطر برای زندگی روزمره‌شان تروریسم در کره شمالی، ایران، روسیه و یا چین نیست بلکه خطر اصلی داخلی و اقتصادی است. این مسأله برای ۱۲.۷ درصد از آمریکایی‌ها (۴۳.۱ میلیون نفر) که از نظر دولت فقیر محسوب می‌شوند صحت دارد. درآمد سالیانه پایین‌تر از ۱۲, ۱۴۰ دلار برای خانوار یک نفره، ۱۶, ۴۶۰ دلار برای خانوار دو نفره تا ۴۲, ۳۸۰ دلار برای خانوار ۸ نفره خط فقر حساب می‌شود.

وضعیت پس‌انداز مردم هم زیاد جالب نیست. یک سوم آمریکایی‌ها هیچگونه پس‌اندازی ندارند و یک سوم دیگر نیز کمتر از ۱۰۰۰ دلار در بانک دارند! جای تعجب ندارد که تعداد خانواده‌هایی که به سختی از عهده هزینه خورد و خوراک برمی‌آیند از ۱۱ درصد (۳۶ میلیون نفر) در سال ۲۰۰۷ به ۱۴ درصد (۴۸ میلیون نفر) در سال ۲۰۱۴ افزایش پیدا کرده است.

برای دریافت یک تصویر جامع‌تر از امنیت اجتماعی مردم آمریکا، لازم است بیشتر در اطلاعات مربوطه تفحص کرد؛ برای مثال در حوزه دستمزد ساعتی که بیش از ۵۸ درصد از نیروهای کار به این شیوه حقوق می‌گیرند؛ خبر خوب این است که فقط ۱.۸ میلیون یا ۲.۳ درصد از این افراد درآمدی معادل یا زیر حداقل دستمزد دارند. خبر نه چندان جالب اما این است که یک سوم از افراد، درآمدی کمتر از ۱۲ دلار در ساعت دارند و ۴۲ درصد نیز کمتر از ۱۵ دلار حقوق می‌گیرند! این ارقام معادل ۲۴, ۹۶۰ و ۳۱, ۲۰۰ دلار در سال می‌شود.

تصور کنید که در چنین شرایطی یک خانواده باید از عهده مخارج خوراک، اجاره، مراقبت از کودکان، هزینه‌های خودرو و هزینه‌های درمانی بر آید. مشکل افراد شاغلِ تهیدست تنها درآمد پایین نیست، بلکه نابرابری درآمد و هزینه‌های روز افزون را نیز شامل می‌گردد. دولت حداقل دستمزد ساعتی را از سال ۱۹۳۸ که به مقدار ۲۵ سنت بود تحت قانون «همسان‌سازی کار عادلانه» تا کنون ۲۰ مرتبه افزایش داده است. بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ این مقدار به ۷.۲۵ دلار افزایش یافت، اما طی دهه اخیر این مبلغ نزدیک به ۱۰ درصد از ارزش خود را به علت تورم از دست داده است. این بدان معناست که در سال ۲۰۱۸، یک فرد برای کسب درآمدی معادل حداقل دستمزد در سال ۲۰۰۹ باید ۴۱ روز بیشتر کار کند.

سطح فقر و نابرابری اقتصادی که در آمریکا رایج است در ۳۵ اقتصاد بزرگ که عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نیز هستند وجود دارد؛ اما در مقایسه با ایالات متحده موفقیت بیشتری در مهار آن به دست آورده‌اند.

شکاف فقر را که توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، اختلاف میان خطر فقر رسمی یک کشور و میانگین درآمد کسانی که زیر این خط هستند تعریف شده است، در نظر بگیرید. ایالات متحده بعد از ایتالیا، دومین شکاف بزرگ فقر را در میان کشورهای ثروتمند داراست.

در حوزه فقر کودکان، طبق رتبه‌بندی مجمع جهانی اقتصاد بین ۴۱ کشور از بهترین تا بدترین، ایالات متحده رتبه ۳۵ را دارد. فقر کودکان در آمریکا از سال ۲۰۱۰ رو به کاهش گذاشته است، اما با این وجود بر اساس گزارشی از دانشگاه کلمبیا تخمین زده می‌شود که ۱۹ درصد کودکان آمریکایی در سال ۲۰۱۶ در خانواده‌هایی زندگی کرده‌اند که میزان درآمدشان زیر خط فقر رسمی بوده است. اگر این تعداد را به کودکان اقشار کم‌درآمد اضافه کنیم، ۴۱ درصد از کودکان آمریکایی در شرایط نامناسب اقتصادی به سر می‌برند.

در حوزه مرگ‌ومیر نوزادان، طبق آمار مراکز دولتی کنترل و پیشگیری از بیماری، ایالات متحده با ۶.۱ مرگ از هر ۱۰۰۰ تولد، بدترین رکورد را بین کشورهای ثروتمند دارد.

از نظر توزیع درآمد در بین کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، تنها ترکیه، شیلی و مکزیک از آمریکا وضعیت بدتری دارند.

زمان آن رسیده که در مورد وضعیت امنیت ملی آمریکا با بودجه تریلیون دلاری سالیانه خود تجدید نظر شود. برای ده‌ها میلیون آمریکایی، سرچشمه ناامنی‌های اجتماعی دشمنان خارجی نیستند. علت اصلی این معضل، یک سیستم جا افتاده نابرابری‌های اجتماعی است که همواره در حال رشد بوده و از سیاستگذاری به ضرر ثروتمندان جلوگیری می‌کند. اقشار آسیب‌پذیر سرمایه کافی برای به خدمت گرفتن لابی‌های بزرگ را ندارند. آن‌ها هیچ راهی برای مقابله با شبکه‌های بی‌شمار و پر نفوذی که از آن برای شکل دادن به قانون مالیات و هزینه‌های دولتی استفاده می‌کنند ندارند. آن‌ها مقهور سیستمی هستند که پول در آن حرف اول و آخر را می‌زند و فقرا در چنین شرایطی هیچ گونه صدایی ندارند. به ایالات متحده نابرابری خوش آمدید.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/6611

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی