سید نظام‌الدین موسوی

ارتباط تنگاتنگ اقتصاد و فرهنگ

61 بازدید ۹۹/۰۳/۲۱، ۱۱:۴۱ ق٫ظ

ممکن است این‌گونه تلقی شود که مسائل اقتصادی، به خودی خود تاثیر چندانی بر مسائل فرهنگی ندارد. اما به دلیل اینکه دو حوزه اقتصاد و فرهنگ ارتباط تنگاتنگی دارند، رفع مشکلات اقتصادی می‌تواند بخش مهمی از آسیب‌پذیری فرهنگی ما را رفع کند.

«ایام»؛ یادداشت سید نظام‌الدین موسوی، کارشناس رسانه و نمایندهٔ دورهٔ یازدهم مجلس شورای اسلامی پیرامون ظرفیت‌های فرهنگی مجلس:

اولویت‌های مختلفی در برابر نمایندگان مجلس یازدهم قرار دارد. موضوعاتی که مجموعه‌ای از نیازهای به ‌هم ‌پیوسته اجتماعی را در بر می‌گیرد. نیازهایی که حل آن در جامعه، منجر به رفع بسیاری از مشکلات می‌شود. لذا انبوه مشکلات، نمایندگان مجلس یازدهم را به این نکته رهنمون می‌کند که نمی‌توان بر یک نیاز خاص توجه کرد و سایر نیازها را نادیده گرفت.

نمایندگان مجلس یازدهم، براساس نیازها و اولویت‌های کشور که مورد تاکید رهبر انقلاب است، در مرحله اول باید حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم را در دستور کار قرار دهند. طبیعی است که بخش عمده توان نمایندگان مجلس، معطوف به حل این نیاز و معضل فوری شود. مشکلات و معضلات معیشتی و اقتصادی به طرز وحشتناکی بر مسائل فرهنگی تاثیرگذار است. به این معنا که بخش زیادی از تاثیرپذیری منفی جامعه از تهاجم فرهنگی دشمن، ریشه در مشکلات و محدودیت‌های اقتصادی دارد. متاسفانه بسیاری از مشکلاتی که از آن با نام آسیب‌های اجتماعی یاد می‌شود و بسیاری از اقشار جامعه، به‌خصوص قشر جوان را درگیر می‌کند، ریشه در مسائل اقتصادی و معیشتی دارد. دشمن بخش عمده‌ای از پروژه تهاجم و شبیخون فرهنگی را با تکیه و تاکید بر ناکارآمدی اقتصادی نظام جلو می‌برد. در چنین وضعیتی، نمایندگان مجلس یازدهم، باید اولویت کاری خود را، رفع چالش‌های اقتصادی قرار دهند. چرا که پاشنه آشیل مسائل فرهنگی و اجتماعی به شمار می‌رود و عدم توجه به آن، نظام و مردم را در بسیاری حوزه‌ها با مشکلاتی مواجه می‌کند. ممکن است در نگاه اول اینگونه تلقی شود که مسائل اقتصادی، به خودی خود تاثیر چندانی بر مسائل فرهنگی ندارد. اما به دلیل اینکه دو حوزه اقتصاد و فرهنگ ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، رفع مشکلات اقتصادی می‌تواند بخش مهمی از آسیب‌پذیری فرهنگی ما را رفع کند.

تلاش جدی دشمن این است که به جامعه تلقین کند نیروهای انقلابی توجهی به مسائل اقتصادی و معیشتی مردم ندارند و صرفا به دنبال مسائل فرهنگی، آن هم از جنس ایجاد محدودیت فرهنگی هستند. نمایندگان مجلس یازدهم، در رفع این شبهه، لازم است در کنار مسائل اقتصادی، مسائل فرهنگی و اولویت‌های فرهنگی جامعه را مورد توجه قرار دهند. لذا یکی از مهم‌ترین محورهایی که مجلس یازدهم باید بر آن تاکید کند، اولویت تولید محصولات فرهنگی اسلامی-ایرانی است. همانگونه که در حوزه اقتصاد، تولید داخلی یک اولویت و ضرورت است و تمام بخش‌های دولتی و خصوصی باید اولویت خود را بر تحقق این موضوع قرار دهند، در حوزه فرهنگی نیز تولید محصولات فرهنگی، متناسب با شأن ایرانی و اسلامی بسیار ضروری است.

متاسفانه بخش بزرگی از تولیدات که به نام تولیدات فرهنگی ساخته می‌شود و جریان انقلابی و مذهبی مسئول تولید آن است، زیر نظر حوزه‌های حاکمیتی یا با حمایت و پشتیبانی نهادهای حاکمیتی انجام می‌شود. تا حدی که به نظر می‌رسد اقدامات و فعالیت‌های فرهنگی را محدود به نیازهای نهادهای حاکمیتی کرده‌ایم. این ساختار، مانع بروز خلاقیت شده است. در حالی که در حوزه مدنی و فعالیت‌های فرهنگی مدنی و انقلابی، ظرفیت‌های بالایی وجود دارد که حمایت از آن می‌تواند منجر به خلق آثار متفاوت و متعددی شود. برای رسیدن به این نقطه، مهم است که تشکل‌های مردمی بتوانند تولیدات انبوه فرهنگی مورد نیاز اقشار مختلف جامعه را در دستور کار خود قرار دهند. کما اینکه حضور خودجوش نیروهای انقلابی و جوانان مومن در حوزه فرهنگ، نشان داده تغییر در فضای سیاسی و اجتماعی ممکن خواهد بود. لذا برنامه‌ریزی برای تولیداتی از این دست، برای مجلس آینده اولویت مهمی است.

حوزه اردوهای جهادی، یکی از بخش‌هایی است که به صورت خودجوش در بسیاری از زمینه‌ها کمک شایان توجهی به اقشار مختلف مردم در جای جای ایران اسلامی کرده است. حمایت نهادها و دستگاه‌ها از چنین حرکت‌های خودجوش فرهنگی، منجر به پدید آمدن اثرات اجتماعی عظیم در سراسر کشور می‌شود. بی‌تردید یکی از اولویت‌های فرهنگی مجلس یازدهم، حمایت از تولید داخلی فرهنگی با نگاه ویژه به تشکل‌های مردمی است که در حوزه فرهنگ فعال هستند. تولیدات فرهنگی می‌تواند بخش‌های مختلف فرهنگ اعم از حوزه تولید محتوا برای رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، و یا حوزه‌ هنرهای هفتگانه از جمله سینما، تئاتر، سرود، و هم‌چنین حوزه نشر کتاب، مجلات و مطبوعات را پوشش دهد. اگر حمایت‌های عنوان شده از تشکل‌های مردمی فرهنگی، به صورت متمرکز در همه بخش‌ها اعمال شود، در حوزه تولید داخلی محصولات فرهنگی، موثر و مفید واقع خواهیم شد.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/5381

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی