خنکای مهربانی در گرمای اهواز

خلاقیت جهادگران اهوازی در رزمایش همدلی

۹۹/۰۳/۲۱، ۷:۳۷ ق٫ظ

یکی از رفقا که مخاطبین زیادی در فضای مجازی داشت، فراخوان را تبلیغ کرد و موج رسانه‌­ای تازه­‌ای راه افتاد. دوباره مبلغ زیادی جمع شد. خیّرین در کمتر از یک هفته، حدود ۵۰میلیون تومان واریز کردند. مردم چند تا کولر هم اهدا کردند که به خانه‌های مستضعفین رساندیم.

به گزارش «ایام»، مسیح اسکندری؛ طلبه درس خارج فقه و خبرنگار اهوازی است. بهار ۹۹ و در دوران همه‌گیری ویروس کرونا، با کمک گروهی از دوستان جهادی‌­اش، ایده‌ای خلاقانه «خنکای مهربانی» را در اهواز اجرایی کردند. آنچه در ادامه می‌خوانید، مختصری از روند شروع و به سرانجام رسیدن طرح خنکای مهربانی است که برگرفته از گفت‌وگوی ایام با این طلبه اهوازی جهادگر است.

مسجد؛ پایگاه یک جهادگر

از نوجوانی جذب مسجد شدم. در مسجد همه نوع کاری بر عهده داشتم. تدارکات و پشتیبانی، مسئول کتابخانه، امور اطلاع‌رسانی و تبلیغات، مسئول گروه صالحین و هر کار دیگری که نیاز بوده است. تقریبا همه مسئولیت­‌های مسجد را یک دور امتحان کردم. ابتدای حضورم در مسجد، گروه جهادی خیلی متمرکزی نداشتیم که با سازمان‌دهی به روستا­ها برود. اگر جایی مشکلی بود، مثل برق­کاری خانه‌­­های مردم کم بضاعت، بچه‌­های فنی پای کار می‌آمدند. برای تعمیر خانه‌­های مردم به روستا­ها هم می‌­رفتند، ولی مقطعی و گذرا بود. گروهی منسجم و دائمی نداشتیم.

سختی محرومیت، شیرینی همت

یک روز وقتی به سمت خانه می­رفتم، دیدم پیرزنی برایم دست تکان می‌دهد. فکر کردم داخل خانه برای کسی اتفاقی افتاده و کمک می­خواهد. ماشین را زدم کنار و پیاده شدم. گفت آقا می­خواهم کولر منزل را راه بیاندازم، ولی کسی نیست کمک کند. فقط دختر کم‌­بینایی دارم که او هم نمی‌­تواند کاری بکند. یکی از مردهای همسایه را  آوردم برای کمک. وقتی می‌­خواستیم کولر را دربیاوریم، اصرار کرد برعکسش کنیم. هر چه گفتم صاف در می‌آید قبول نکرد. داشتیم کولر را درمی‌­آوردیم که یکی از لوله‌هایش پاره شد و گاز کولر نشت کرد. پیرزن می‌گفت نشستم به گریه و زاری، من ۳۰ هزار تومان نداشتم کولر را سرویس کنم، حالا باید پول گازگیری­ هم بدهم. گفتم ناراحت نباش، خودم کمک‌تان می­کنم.
حرفم را باور نکرد. از شانس بد هم آن روز وضع مالی‌ام خراب بود. سر تا پایم را می­تکاندی ۱۰ هزار تومان درنمی‌­آمد. چند تا رفیق داشتم که دانشجو بودند، ولی کار هم می­‌کردند. وقتی برای کار جهادی نیاز مالی بود، به آن‌ها می‌گفتم. یکی دو نفرشان اصلا آدم­‌های مذهبی هم نیستند. زنگ زدم شرایط پیرزن را برایشان توضیح دادم. گفتم تعمیر و سرویس کولر حدودا ۲۰۰ هزارتومان خرج دارد. کمتر از یکی دو ساعت ۳۰۰_ ۴۰۰ هزار تومان برایم فرستادند.

نخواستیم شرمنده شویم

سمت مجید گرزی رفتم. از بچه‌­های مدافع حرم است که کارش تعمیر کولر است. تعریفش را از دیگران شنیده ­بودم. هر کاری کردم پول تعمیر کولر را نگرفت. به زور قبول کرد اندازه لوازم مصرفی­‌اش بردارد. به کسانی که پول دادند، زنگ زدم. گفتم شماره کارت بدید تا پول را برگردانم. گفتند پول را پس نمی‌­گیریم. هر طور صلاح می­دانی خرجش کن. اگر خواستی برو گوشت و مرغ بخر و به نیازمندان برسان.

سلسله پوسترهای معرفی طرح «خنکای همدلی» در فضای مجازی – ۱

این اتفاق را برای دوستم آقا رضا تعریف می‌کردم که طرحی به فکرمان رسید. دیدیم می‌­شود همین کار تعمیر کولر را به صورت وسیع‌­تر و متمرکز انجام بدهیم. خیلی‌ها هستند که در گرمای تابستان خوزستان، پول تعمیر و سرویس کولر ندارند. با کمک خیّرین هزینه‌اش را تامین می­‌کنیم و برای کولر­های خراب خانه‌های محرومان خرجش می‌کنیم. گفتم قبول، ولی شرطی دارد. نباید به مردم قول بدهیم که فردا روزی اگر به هر دلیل نتوانستیم منابع مالی را تامین کنیم، شرمنده شویم.

سلسله پوسترهای معرفی طرح «خنکای همدلی» در فضای مجازی – ۲
رفیق­‌های راه مهربانی

قرار شد ابتدا تعمیرکاری ببریم تا کولر­ها را ببیند و برآورد هزینه کند. بعد از آن همه کولر ها را برای تعمیر، در محل خاصی جمع کنیم. برای جمع­ آوری کمک در فضای رسانه فراخوان دادیم، ولی قرار گذاشتیم حتی اگر به اندازه کافی کمک جمع نشد، قرض کنیم و از جیب خودمان پول تعمیر را بدهیم. هیچ کولری، نباید خراب برمی‌گشت روی دست صاحبش. نمی­‌خواستیم مردمی که به ما اعتماد کردند، ناامید کنیم.

سلسله پوسترهای معرفی طرح «خنکای همدلی» در فضای مجازی – ۳

باید گروهی پیدا می‌­کردیم که پای کار بیایند و برای اجرا کمک کنند. ایده را با بچه­‌های هیئت عشّاق­‌الحسین (ع) منطقه فاز ۳ کوروش مطرح کردیم. آن­ها گروه جهادی به اسم امام حسن مجتبی(ع) داشتند و نزدیک دو سال بود در قلعه چنعان فعال بودند. وقتی طرح را با آن‌ها در میان گذاشتیم، گفتند اتفاقا ما هم در نظر داشتیم کاری شبیه این را انجام دهیم. اتفاقا خیّری هم برای تقبل هزینه چندتا کولر بانی شده بود. یکی از رفقا که طراح بود، مجموعه پوستری با عکس‌­های قلعه چنعان طراحی کرد. پوسترها وضع منطقه و طرحی که قرار بود انجام دهیم را توضیح می‌داد. یک پوستر تبلیغاتی هم برای جمع ­آوری کمک‌های مردمی طراحی کردیم.

سلسله پوسترهای معرفی طرح «خنکای همدلی» در فضای مجازی – ۴
موج اول تبلیغ

نظر من این بود که اسم طرح خنکای همدلی باشد ولی یکی دیگر از دوستان اسم خنکای مهربانی را پیشنهاد داد. در نهایت خنکای مهربانی رفت روی پوستر. تبلیغات را هر جایی در فضای مجازی دسترسی داشتیم، به صورت وسیع پخش کردیم.
قبل از انتشار تبلیغات برای برآورد هزینه به خانه‌­ها سر زده بودیم. ۱۰ خانه اول را گروه جهادی امام حسن تقبل کردند. ۱۷ تا خانه هم ما بررسی کردیم و روی هم ۲۷ تا شد. نزدیک ۵ خانه را هم بعضی دوستان از قبل می‌شناختند و معرفی کردند. برآورد کردیم که نیاز به ۳۰ میلیون برای انجام این طرح داریم. با این که فضای رسانه‌­ای کشور روی کرونا متمرکز بود، در ۱۲ ساعت اول فقط حدود ۶ میلیون جمع ­آوری شد. از شهرهای مختلف مثل اصفهان و مشهد و تهران هم مردم کمک کردند. حتی چند نفر از ایرانی­‌های خارج از کشور هم پیام دادند که مبالغی کمک کردند. یک نفر از آمریکا و فردی دیگر از لبنان مبالغی فرستادند.

سلسله پوسترهای معرفی طرح «خنکای همدلی» در فضای مجازی – ۵
همت مومنانه مردم در فضای مجازی

کولرها را برای تعمیر به حسینیه­‌ای در قلعه چنعان می‌بردیم. روز­هایی که مشغول تعمیر کولر­ها بودیم، افراد دیگری از اهالی روستا هم کولر­هایشان را روی گاری می‌گذاشتند و به حسینیه می‌آوردند. انتظار داشتند کولرهایی که می‌­آورند، تعمیر کنیم. پیشنهاد خودم این بود که اول کار کولر­هایی که متعهد شدیم به اتمام برسانیم، بعد تعدادی که اضافه شدند را هم سرویس کنیم. بعد از چند روز، یکی از رفقا که مخاطبین زیادی داشت وارد کار شد. وقتی فراخوان کمک را تبلیغ کرد، موج رسانه­‌ای تازه‌­ای راه افتاد. دوباره مبلغ زیادی جمع‌­آوری شد. در کمتر از یک هفته، حدود ۵۰میلیون تومان واریز شد. مردم چند تا کولر اهدا کردند. کولر­های اهدایی را به خانه‌های مستضعفین رساندیم. در آخر، هم پول تعمیرات جور شد و هم بیش از ۳۰میلیون باقی ماند که بنا داریم با آن کولر بخریم. تصورش سخت است که خانواده­‌ای بتواند بدون کولر تابستان داغ خوزستان را بگذراند.

سلسله پوسترهای معرفی طرح «خنکای همدلی» در فضای مجازی – ۶
۷۰ ثانیه مهربانی

به لطف خدا خنکای مهربانی کار پربرکتی شد. هم بین مردم و هم در رسانه‌­ها، بازخورد خوبی داشت. یک روز ساعت ۵ عصر از شبکه ۲ زنگ زدند. گفتند تا فردا ۸ صبح کلیپی ۷۰ ثانیه­‌ای از کار بفرستید، اگر تایید شد در شبکه پخش می‌­شود. از بخت خوب، قبل از تماس شبکه دو یکی از رفیق­‌های تصویربردار آمده بود از کار بچه­‌ها فیلم گرفته بود. نشستیم فکر کردیم که چطور از این فیلم­‌های خام، ۷۰ثانیه کلیپ خوب در بیاوریم. به این جمع‌بندی رسیدیم که در کلیپ هیچ­کدام از بچه‌­ها نشان داده نشوند و فقط کار­ها را ارائه بدهیم.

سلسله پوسترهای معرفی طرح «خنکای همدلی» در فضای مجازی – ۷

نشستیم مغزهایمان را گذاشتیم روی هم و با این نگاه سناریویی نوشتیم. سیر انجام کار، از تحویل گرفتن کولر تا تعمیر و شست‌وشو را درآوردیم. برای کامل نشان دادن این روند، به چند تصویر دیگر نیاز داشتیم. قسمت­‌های باقی­ مانده را همانجا سردستی فیلم­برداری کردیم. نزدیک ۴ صبح تدوین کلیپ را تمام کردیم و خروجی را فرستادیم. بعد از نماز صبح خوابیدیم و ظهر که بیدار شدیم، بچه‌­ها کلی پیام فرستاده بودند که کلیپ در تلوزیون پخش شده است.

انعکاس پویش خنکای مهربانی در برنامه صبحگاهی “سیما۲”

تحقیق و تدوین: محمدعلی بخشی


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/6776

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها

مصاحبه با پروفسور بویل درباره ابعاد حقوقی تسخیر سفارت آمریکا
دکترین ضرورت چیست؟
 محاکمه شهروند آمریکایی در دوران کاپیتولاسیون
محکومِ آمریکایی
 سخنرانی حجت الاسلام الهی خراسانی
پیامبری که نمی‌شناسیم
مشاهده همه


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی