مرضیه هاشمی

سیاه‌پوستان و راز قدرتمندی در رسانه

50 بازدید ۹۹/۰۳/۲۲، ۵:۴۱ ق٫ظ

حرکت عدالتخواه سیاهپوستان آمریکا پوشش رسانه‌ای زیادی داره. ولی این به نظر من نشون دهنده احتمال موفقیت این حرکت نیست. آیا ممکنه این حرکت به جایی برسه؟ به چیزهای مختلفی بستگی داره…

به‌گزارش «ایام»، متن پیش‌رو یادداشتی از مرضیه هاشمی(ملانی فرانکلین)؛ خبرنگار و مجری آمریکایی مقیم ایران است که دربارۀ توجه رسانه‌ها به سیاه‌پوستان در پی اتفاقات اخیر و تظاهرات علیه نژادپرستی است. او در این نوشتار این توجه گسترده به سیاه‌پوستان در رسانه‌های آمریکایی را لزوما به نفع آنها نمی‌داند، بلکه احتمال موفقیت سیاه‌پوستان را در مولفه‌های دیگری می‌داند که در ادامه می‌خوانید:

این روزها، قدرت سیاه‌پوست‌های آمریکا تو رسانه از همیشه بیشتره. لااقل اینطور به نظر میاد. از سی ان ان و بی بی سی تا اینستاگرام و فیس بوک، همه دارن عکس و فیلم تظاهرات سیاهپوستان آمریکایی رو نشون میدن. و ما فکر می‌کنیم این حضور رسانه‌ای قدرت تغییر شرایط رو داره… البته دیده شدن تو رسانه خیلی مهمه. رسانه می‌تونه مردم رو همراه کنه و به حرکت قدرت بده. ولی اینکه کدوم حرکت، چقدر و چطور دیده بشه، یا به کدوم طرف هدایت بشه، تصمیمش خیلی بیشتر با شرکت‌های منبع مالی رسانه هست تا مردم. واسه همین رسانه شدن خیلی مهم‌تره، تا تو رسانه دیده شدن… رسانه‌ ای که مؤثره ومحدود به ترند نیست، درست کردنش خیلی بیشتر از ایجاد و مدیریت یه حساب کابری یا شبکه تلویزیونی انرژی می‌بره. ولی خب تاثیرش از هر رسانه‌ای عمیق‌تر و طولانی مدت تره. یکی از موفق‌ترین سازنده‌های این مدل رسانه در تاریخ، خانم هاجر و آقای مصطفی بودن. دو نفر که هدفشون اصلاً دیده شدن نبود. می‌خواستن یه پیام بزرگتر از خودشون رو پخش کنن. اونا با یه ایدئولوژی قوی ازدواج کردن و یه رسانه درست کردن که پیامش از یه شهرستان تو ایران، رسید به من و خیلی‌های دیگه اونور دنیا و زندگی‌مون رو عوض کرد. رسانه‌ای که هنوز کسی نتونسته خاموشش کنه. رسانه قدرتمند روح الله خمینی! حرکت ضد استعمار امام، از باور به خدا و از یه خانواده محکم و معتقد شروع شد. و دنیا رو تکون داد. خیلی‌ها توی دنیا دوست دارن حرکت‌های مشابه انجام بدن ولی شرایط مشابه امام رو ندارن. کسانی مثل سیاه‌پوستان آمریکا که سالهاست بینشون فساد و الکل و مواد مخدر رواج داده می‌شه. که پدرهاشون رو با هر بهانه‌ای می‌ندازن زندان و مادرهاشون رو تمام وقت درگیر می‌کنن تو کار واسه یه لقمه نون!

حالا حرکت عدالتخواه سیاهپوستان آمریکا پوشش رسانه‌ای زیادی داره. ولی این به نظر من نشون دهنده احتمال موفقیت این حرکت نیست. آیا ممکنه این حرکت به جایی برسه؟ به چیزهای مختلفی بستگی داره. مثلاً به اینکه این مردم چقدر خدا دارن و چقدر خانواده. و آیا بینشون کسی پیدا میشه، کمی مثل خمینی؟


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/6857

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی