هادی سعادت

پرواز آزاد؛ از مرز سرزمین تا مرز عقیده

72 بازدید ۹۹/۰۳/۲۴، ۸:۵۸ ق٫ظ

مرز پرواز اندیشه مصطفی‌ها و محمد مهدی‌ها، نه حد میشناسد و نه تهدید. ریزگردهای آسمان هیچ منطقه ممنوعه‌ای نمی تواند تفکر انقلابی آنان را بر زمین بنشاند. آنانکه با بینش هنر _ تعهد شهید آوینی آشنا هستند «منطقه پرواز ممنوع» را با جان و‌دل تماشا می‌کنند.

به‌گزارش «ایام» متن پیش رو یادداشتی از «هادی سعادت»؛ فعال رسانه‌ای است که در صفحه شخصی خود به نکات مثبت و اثر گذار فیلم سینمایی “منطقه پرواز ممنوع” پرداخته است. در ادامه این یادداشت را می‌خوانید:

برای دیدن فیلم منطقه پرواز ممنوع به سمت سینما قدس تبریز حرکت کردم. تنها پوستری که از فیلم دیده بودم، در طول مسیر این شبهه را در ذهنم ایجاد کرده بود که فیلم مخصوص کودک و نوجوان است و جز زحمت رفت و برگشت حاصلی نخواهد داشت؛ این تردید تا دم درِ سینما با من بود.

از درب ورودی سینما که وارد شدم برخلاف سایر فیلم ها که در هفته‌های قبل با تعداد معدودی از بینندگان به تماشای آنها نشسته بودم، از کثرت جمعیت در لابی سینما، به سختی جایی برای نشستن پیدا کردم. سالن پر بود از افرادی با رده سنی متفاوت و فیلمی برای رِنج بی‌صاحب در سینما (نوجوان و نونهال) و از عوامل تولید نه آنچنان حرفه ای!
دل مشغولیِ دوم‌ام این بود که فیلم با ژانر مرسوم نوجوانانه و قطعأ برای ارائه الگوی جدیدی از یک کمدی اخلاقی به گیشه سینما پا گذاشته و می‌خواهد از این منظر سبک متفاوتی تعریف کند و…

«منطقه پرواز ممنوع» با یک لوکیشن کاملا جدی شروع شد؛ نوجوانی اَبرو درهم کشیده و تفنگ به دست که قصد شلیک دارد اما از زدن منصرف می شود. با دیدن این سکانس، جدی شدم و با کنجکاوی ماجرا را دنبال کردم. موضوع هر چقدر جلوتر رفت روی صندلی سفت‌تر شدم.
دقایقی بعد، بصورت غیرارادی نگاهی به تمام سالن انداختم، سالنی پراز کودک و نوجوان که حتی حاشیه‌های آن با صندلی فلزی و مخاطبانِ مشتاق پر شده بود؛ صدای کسی در نمی آمد، و همه و همه میخ کوب شده‌اند، بطوریکه بعضی از بچه ها ایستاده فیلم را تماشا می‌کردند!

جلوه‌های بصری عالی، لوکیشن‌های جذاب و چشم‌نواز و موضوعات متعددِ گره خوردهِ بهم، بر چالش «منطقه پرواز ممنوع» افزوده بود. فیلمی مهیج، پرتنش و دیدنی که با نمادگذاری و ذائقه شناسی دقیق و با جسارت ورود به موضوعی خاص و حساس در سینمای سکوت ایران!، ذائقه بلندپروازی و آرمانگراییِ مخاطبِ خویش را نشانه رفته است.
حساسیت سه نوجوانِ پرتلاش و خستگی‌ناپذیر به زیستِ محیطی و امنیتیِ وطن، و تلفیق ایمان و عمل به زبان خودباوری و خداباوری؛ عشق به میهن را به تفسیر و تصویر کشیده است. قهرمان های سراسر شور و سرور و هیجان که از امتزاج تلخند و لبخند، بیم وامید و از گام های کوچک اما بزرگ آنها قصه “توانستن” شکل می‌گیرد.

آری! مرز پرواز اندیشه مصطفی‌ها و محمد مهدی‌ها، نه حد میشناسد و نه تهدید. ریزگردهای آسمان هیچ منطقه ممنوعه‌ای نمی تواند تفکر انقلابی آنان را بر زمین بنشاند. آنانکه با بینش هنر _ تعهد شهید آوینی آشنا هستند «منطقه پرواز ممنوع» را با جان و‌دل تماشا می‌کنند و زیر لب زمزمه می‌کنند:

«اون دلِ شیری که میگن اون صفتِ دلای ماست
هر جا که امتحانی هست همونجا ردِ پای ماست
رو نقشه سرزمین دل که طول و عرضی نداره
قصه‌ ما عاشقیه عاشقی مرزی نداره»

آفرین به این جسارت و آفرین به این هنر.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/6908

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی