محمد صادق شهبازی

‏‏ ‏رهبری باب مطالبه از هیچ‌کس را نبستند

۹۹/۰۴/۱۰، ۷:۲۰ ق٫ظ

مطالبه‌گری، انضباط و اصول و اخلاق می‌خواهد، نه بخاطر افراطِ چند نفر باید مطالبه‌گری را کُند و محدود کرد، نه در بازی تفریط اِن‌قُلّابی‌ها و محافظه‌کاران مدعی و استناد گزینشی آنان به سخنان رهبری یا اشکالات بعضی در انقلابیگری برای محکوم و کانالیزه کردن عدالتخواهی افتاد.

به‌گزارش «ایام»، متن پیش رو یادداشتی از محمد صادق شهبازی؛ پژوهشگر و نویسنده است که طی آن به لزوم رعایت اصول و انضباط و اخلاق و پرهیز از اتهام‌زنی در مطالبه‌گری تاکید کرده و از بازی سیاسی جناح‌ها برای محدود کردن مبارزه با فساد به رقبای‌ سیاس‌شان هشدار می‌دهد. متن این یادداشت کوتاه که در صفحه شخصی‌اش منتشر شده را در ادامه می‌خوانید:

یک عده مقابله با فساد را صرفا به دعوا با چند نفر محدود می‌کنند، عده‌ای بدون رعایت مراحل عدالتخواهی افراد را متهم می‌کنند، در مقابل عده‌ای پاسخ‌خواهی از اشکالات مدیریتی برخی افراد را منطقه ممنوعه می‌کنند از رهبری، نظام و… هم هزینه کرده، مقابله با فساد را هم به رقبای سیاسی‌شان محدود ‏می‌کنند.

مطالبه‌گری، انضباط و اصول و اخلاق می‌خواهد، نه بخاطر افراطِ چند نفر باید مطالبه‌گری را کُند و محدود کرد، نه در بازی تفریط اِن‌قُلّابی‌ها و محافظه‌کاران مدعی و استناد گزینشی آنان به سخنان رهبری یا اشکالات بعضی در انقلابیگری برای محکوم و کانالیزه کردن عدالتخواهی افتاد. هر ‏فرد با هر جایگاه و سطح انتساب به نظام یا رهبری می‌تواند مورد سوال قرار بگیرد. منتها این فرایند نباید با اتهام‌زنی، حکم صادرکردن، بی‌توجهی به نقشه سیاسیون و دشمن همراه باشد. موضوعات مورد مطالبه هم باید اولویت واقعی داشته باشد. از سازوکارهای مولد بی‌عدالتی هم نباید غافل شد.

 ‏اِن‌قُلّابی‌ها عادت دارند تنها از جناح رقیب یا مسئولان سابق مطالبه کنند، در لجن‌مال کردن دیگران هم هیچ حد و مرزی ندارند، کافی است رویه‌شان را در انتخابات یا برخورد با انقلابی‌ها و عدالتخواهان مستقل ببینید. انقلابی‌ها نباید بازیشان را بخورند و محافظه‌کار یا منفعل یا بی‌انضباط شوند.

 به یکی از محافظه‌کاران گفتم شما و مسیح علینژاد و ویوآ یک کار می‌کنید: ناامید کردن مردم از جمهوری اسلامی و اصلاح‌گری در آن.

آنها می‌گویند همه‌اش فاسد است، شما انقلابی‌ها را متهم می‌کنید و می‌رسانید به اینکه سیستم، انقلابی‌گری را نمی‌خواهد و مخالف اصلاح است. این تکمیل پازل دشمن است.

 ‏رهبری باب مطالبه از هیچ‌کس را نبستند، به رعایت اصول و انضباط و اخلاق و پرهیز از اتهام‌زنی تاکید کردند. افراد پاکدست هم طبیعتا نباید ترسی از محاسبه و پاسخگویی داشته باشند. چه اینکه ممکن است کسی پاکدست باشد، ولی مدیریتش درست یا قوی نباشد. این روزها کشور مسائل مهمتر از این دعوها دارد.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/7595

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها

 معرفی «موانع رشد علمی ایران و راحل‌های آن»
«دانشگاه» یا «مدرک گاه»
 مروری اجمالی بر مطالبات رهبری از رسانه ملی
رسانه ملی و مطالبات رهبری
مشاهده همه


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی