علی جعفری

رفتار غرب‌گرایان در عرصه سیاست خارجی طی ۱۵ سال گذشته ذره‌ای تغییر نکرده است

۹۹/۰۴/۱۷، ۱۱:۱۳ ق٫ظ

اگر دستگاه اقتصادی و دیپلماسی دولت ذره‌ای عقلانیت داشتند، به دنبال سرمایه گذاری و جلب اعتماد همسایگان منطقه‌ای و متحدان فرامنطقه‌ای بودند، نه دولت‌های بی‌خاصیت اروپایی که تنها کنش آنها درباره‌ی ما دشمنی و کینه توزی است.

به‌گزارش «ایام»،علی جعفری؛ دانش آموخته حقوق عمومی دانشگاه تهران در صفحه مجازی خود اقدام به انتشار مطلبی انتقادی نسبت به شیوۀ دیپلماسی اتخاذ شده از سوی دولت در ارتباط سیاسی و اقتصادی با اروپا کرده است. او این سیاست را منجر به نادیده گرفتن ظرفیت‌های همسایگان جغرافیایی و متحدان سیاسی‌مان در آسیا و آمریکای می‌داند. متن این یادداشت کوتاه را در ادامه می‌خوانید:

رفتار غرب‌گرایان در عرصه سیاست خارجی طی ۱۵ سال گذشته ذره‌ای تغییر نکرده است. گویی روحانی همان خاتمی و خاتمی همان روحانی است.
غرب‌گرایان برخلاف آنچه ادعا می کنند هیچ گاه در ساحت دیپلماسی سیاسی و اقتصادی واقع‌گرا نبودند و به همین دلیل طی ۱۵ سال دولت خاتمی و روحانی ظرفیت‌های همسایگان جغرافیایی و متحدان سیاسی در آسیا و آمریکای لاتین را معطل نگه داشتند و به دنبال رابطه با اروپا و آمریکایی بودند که نه تنها منفعت اقتصادی برای ما نداشت، بلکه بیشترین منفعت اقتصادی را از جمهوری اسلامی بردند و بیشترین بیانیه را علیه ما صادر کردند.
این توهم که بدون رابطه با آمریکا و اروپا نمی توان پیشرفت کرد حاصل تئوری پردازی های متوهمانه‌ی آنها و عدم اعتماد به نفس در مقابل غرب است.
آیا واقعیت جز این است که صادرات ما به کل اتحادیه‌ی اروپا یعنی ۲۸ کشور اروپایی کمتر از صادرات به افغانستان است؟ اگر دستگاه اقتصادی و دیپلماسی دولت ذره‌ای عقلانیت داشتند، به دنبال سرمایه گذاری و جلب اعتماد همسایگان منطقه‌ای و متحدان فرامنطقه‌ای بودند، نه دولت‌های بی‌خاصیت اروپایی که تنها کنش آنها درباره‌ی ما دشمنی و کینه توزی است.

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که مجلس فعلی و دولت آینده می‌تواند در جهت رونق تولید انجام دهد، احیای ظرفیت‌های اقتصادی خارجی و توجه به همسایگان منطقه‌ای و دوستان فرامنطقه‌ای است. کاری که اگر همین امروز هم شروع شود، دیر است.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/7990

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها

مصاحبه با پروفسور بویل درباره ابعاد حقوقی تسخیر سفارت آمریکا
دکترین ضرورت چیست؟
 محاکمه شهروند آمریکایی در دوران کاپیتولاسیون
محکومِ آمریکایی
 سخنرانی حجت الاسلام الهی خراسانی
پیامبری که نمی‌شناسیم
مشاهده همه


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی