مروری بر عملکرد عدالتخواهانه امام جمعه لواسان

فسادستیزی از تریبون نماز جمعه

۹۹/۰۵/۲، ۶:۳۵ ب٫ظ

سراغ بررسی عملکرد یکی از ائمه جمعه‌ای رفتیم که به بُعد منحصر به فرد نماز جمعه که «ظرفیت بی‌نظیر اجتماعی» آن است، توجه داشته و توانسته به خوبی از آن برای آگاهی عمومی و حل معضلات اجتماعی خصوصاً مسئله «فساد» و برخورد با آن بهره بگیرد.

به‌گزارش «ایام»، به مناسبت فرارسیدن سالروز اولین نماز جمعه به امامت مرحوم آیت الله طالقانی، تلاش شده است به معرفی ائمه جمعه پیشرو و شاخص پرداخته شود تا با تکثیر الگوهای موفق در مدیریت تریبون نماز جمعه، به هدف حقیقی این تریبون که جذب عموم مردم، افزایش آگاهی و هدایت آنان است، دست یاید.

نماز جمعه؛ تریبون جریان‌ساز

نماز جمعه از جمله تریبون‌ها و نهادهای مهم و مطرح کشور در سال‌های پس از انقلاب اسلامی بوده است. اعلان مواضع و ارتقای آگاهی‌ عمومی نسبت به مسائل مختلف کشور از یک سو و از سوی دیگر حضور مستقیم مردم در این اجتماع، امکان اثرگذاری و جریان‌سازیِ این تریبون را افزایش داده و اهمیت و جایگاه آن را صد چندان می‌کند.

رهبر انقلاب در مورد تریبون عبادی_سیاسی نماز جمعه در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور فرمودند: «سعی شود خطبه‌های نماز جمعه، دربردارنده نیازها و پاسخ دهنده سؤالات و گره‌های ذهنی مخاطبان بویژه نسل جوان در زمینه‌های اعتقادی، عملی و سیاسی باشد». ( ۱۸/۰۶/۹۲) دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر انقلاب

نماز جمعه؛ حافظ قوام معنوی و حصار ایمانی جامعه

آفتی که امروز در بعضی بخش‌ها، گریبان نظام جمهوری اسلامی را گرفته و اسباب پرسش‌های زیادی را در اذهان مردم فراهم کرده است، مسئله «فساد» به‌ویژه از سوی برخی مسئولان و نحوۀ برخورد با آن از سوی نظام اسلامی است. در این شرایط تریبون نماز جمعه به‌عنوان یکی از نهادهای معنوی و تأثیرگذار و ائمه جمعه به‌عنوان اشخاصی امین که به گفتۀ رهبر انقلاب: «حقیقتاً انسان‌های مؤمن و متقی و صادق و معنوی و روحانی و بی‌طمع هستند» در مواجه با عوامل فساد اهمیت پیدا می‌کند. تریبون نماز جمعه به‌خاطر ظرفیت اجتماعی که طی آن شکل می‌گیرد و امکان تخاطب رو در رویی را که با مردم فراهم می‌آورد، می‌تواند در کنار شخصیت روحانی، امین، صادق و معنوی ائمه جمعه و رهنمودهایشان؛ اسباب هدایت مردمی و زمینه‌ساز جریان‌سازی‌های اجتماعی و بسیج عمومی برای حل معضلات خصوصاً در مقابله با فساد باشد. شاید از این جهت باشد که رهبری نیز فرمودند: «تأثیر و نقش این تریبون در چنین شرایطی، فوق‌العاده و طراز اول خواهد بود و قوام معنوی و حصار ایمانی جامعه را حفظ خواهد کرد. اگر ما این تریبون را نمی‌داشتیم، معلوم نبود وضع انقلاب و روحیه‌ی مردم چگونه بود». [بیانات در مراسم بیعت ائمه‌ی جمعه‌[ ۱۲/۰۴/۱۳۶۸]

اکنون با توجه به ظرفیت عظیم جریان‌سازی‌ای که این تریبون سیاسی عبادی دارد، به سراغ بررسی عملکرد یکی از ائمه جمعه‌ای رفتیم که به بُعد منحصر به فرد نماز جمعه که «ظرفیت بی‌نظیر اجتماعی» آن است، توجه داشته و توانسته به خوبی از آن برای آگاهی عمومی و حل مسائل اجتماعی خصوصا مسئله «فساد» و برخورد با آن بهره بگیرد. «حجت الاسلام سعید لواسانی»، امام جمعه لواسان از توابع شمیرانات است که در موارد متعددی از تریبون نماز جمعه برای مقابله با زمین‌خواری و ساخت وسازهای غیرقانونی در لواسان، استفاده کرده و مردم و مسئولان را از عواقب آن آگاه نموده است. در ادامه به معرفی شخصیت او و چندین مورد از اقدامات ضد فساد و عدالتخواهانه او می‌پردازیم.

آشنایی با پیشینه و سوابق امام جمعه لواسان

سعید لواسانی متولد ۱۳۴۰ . پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سپاه عهده‌دار مسئولیت‌هایی می‌شود که مهم‌ترین آنها عبارتند از: مسئولیت کمیسیون تصفیه منطقه هفت سپاه، مسئولیت فرهنگی سپاه گیلان، مدیریت مطالعات اسلامی ستاد کل سپاه و جانشین دفتر فرماندهی سپاه. همزمان با حضور در جبهه در مدرسه عالی شهید مطهری و سپس در قم ادامه تحصیل داده و به موازات آن دروس دانشگاهی را نیز در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فلسفه در دانشگاه­ در تهران و علامه طباطبائی ادامه می‌دهد. پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی به مدت ۱۰ سال از سال ۷۴ تا ۸۴ راهی قم می‌شود و در درس خارج فقه حضرات آیات حاج شیخ جوادی تبریزی و شبیری زنجانی و اصول حضرات آیات فاضل لنکرانی و شب‌­زنده‌­دار شرکت می‌کند. او در همین مدت در درس تفسیر آیت‌الله جوادی آملی و اسفار آیت‌الله ممدوحی و عرفان حجت‌الاسلام و المسلمین یزدان‌­پناه نیز حضور می‌یابد. از سال ۸۴ تا ۸۸ معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌شود. در سال ۱۳۸۹ به معاونت امورطلاب و دانشجویی مدرسه عالی و دانشگاه شهید مطهری منصوب می‌شود که تاکنون هم ادامه دارد. با شروع به کار ستاد اجرایی نقشۀ جامع علمی کشور، با این نهاد به‌عنوان مشاور علوم انسانی همکاری دارد. او عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و عضو هیات علمی پاره وقت مدرسه عالی شهید مطهری است.

تمرکز بر مسائل شهری

از جمله ویژگی‌های متمایز حجت الاسلام لواسانی عملکردش در برابر فساد مسئولان، زمین‌خواری و ساخت و سازهای غیر قانونی و پیگیری از مراجع مربوطه برای حل آن و در عین حال حمایت از فعالیت‌های عدالتخواهانه مردمی و دانشجویی در قبال برخورد با «فساد» است.

شهرک ویلایی کلاک

ساخت شهرک ویلایی کلاک در میان مخالفت‌ها و جنجال‌های فراوان از سال ۹۵ در مجاورت سد لتیان آغاز شده؛ سدی که بیش از ۳۰ درصد از آب شرب پایتخت را تأمین می‌کند و یکی از منابع آبی مهم کشور به شمار می رود.

به گفته مقامات مسئول، مجموع مساحت اراضی شهرک کلاک یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع است. پس از انقلاب شورای عالی امنیت ملی برای جلوگیری از آلودگی آب سد لتیان ابلاغ کرد زمین‌های کلاک باید از محدوده شهری لواسان خارج شود.

با این حال، برخی افراد سودجو اقدام به خریداری این زمین‌ها کرده و با تبانی با برخی مسئولان شهری، بدون اخذ مجوزهای قانونی لازم اقدام به تفکیک اراضی کلاک به قطعات ۲ هزار متری و سپس ساخت و ساز در زمین‌هایی با ابعاد مختلف کردند.

با ورود نهادهای نظارتی و مخالفت شورای عالی شهرسازی در سال ۸۹ روند پیشرفت پروژه کلاک که در آن زمان بیش از ۳۰ ساختمان آن به مرحله سفیدکاری رسیده بود متوقف شد. با این حال، کشمکش‌های سازندگان با نهادهای قانونی همچنان ادامه داشت و آنها بار دیگر کار ساخت ویلاها را در کلاک آغاز کرده بودند.

۱۷ بهمن ۹۸ امام جمعه لواسان در توئیتی از توقف ساخت‌وساز در کلاک نوشت: اینجا کلاک لواسان است، روزی هر چه دربارۀ آن می پرسیدم می گفتند هیچ نپرس و ما را گرفتار نکن.

امام جمعه لواسان در واکنش به ساخت و سازهای غیرقانونی کلاک، هفته‌های متمادی در تریبون نماز جمعه این ساخت و سازهای غیر قانونی و فسادهای علنی را مورد انتقاد قرار می‌دهد. از جمله در نماز جمعه ۱۸ بهمن ۹۸ که تاکید می‌کند: کلاک در لواسان که موجب وهن نظام بود و متأسفانه از اعتبار قوۀ قضائیه هم خرج کردند، امروز به پایان کار خود رسیده و جریان زر و زور و تزویر هرچه کردند، نتوانستند آن را از چنگال عدالت بیرون آورند. و ان شاء الله بزودی خبرهای خوبی خواهیم شنید».  البته پرداختن حجت الاسلام لواسانی به این موضوع صرفاً محدود به نقد فساد در نماز جمعه نبوده و در جلسات متعدد با مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر و سایر مسئولان مربوطه خواستار ورود جدی برای برچیدن فساد از لواسان می‌شود.

شهرک ویلایی باستی هیلز

شهرک «باستی هیلز» معروف به بورلی هیلز لواسان که در دامنه کوه‌های شمال شهر لواسان واقع شده، با منظره‌ای بی‌نظیر از شهر لواسان و سد لتیان، به یکی از زیباترین مناطق کشور تبدیل شده است. این منطقه حدود ۳۵۰ هکتار زمین دارد.

سودجویان با تصرف این محدوده و ساخت و سازهای غیرقانونی، شهرکی ویلایی ایجاد کرده و سپس دور تا دور آن را می‌پوشانند و با تعبیه گیتی از ورود مردم عادی به این شهرک جلوگیری می‌کنند. مشاهده این گیت و این شهرک‌سازی، اعتراض مردم برمی‌انگیزد.

امام جمعه لواسان نیز در دفعات متعدد این اقدام را خطبه‌های نماز جمعه محکوم کرده است. همچنین با همراهی مردم نامه مشترکی از سوی نمازگزاران به رئیس قوه قضاییه مبنی بر درخواست بازدید از لواسانات و ساخت و سازهای غیرقانونی قبیل شهرک باستی هیلز ارسال می‌گردد که بعد از آن مورد استقبال رئیس قوه قرار گرفته و دستور پیگیری پرونده داده می‌شود که در نتیجه با دستور حوزه قضایی لواسانات، گیت ورودی شهرک باستی هیلزجمع آوری می‌گردد. امام جمعه لواسان در نماز جمعه ۲۱ تیر ۹۸ تاکید می‌کند: « اما دربارۀ برداشتن گیت ورودی شهرک باستی، که یک قدم به جلوست. این نشان می‌دهد که وقتی کسانی به دنبال عدالت باشد، عدالت جواب می‌دهد…باوجود این  همگی ما می‌دانیم که این قدم ابتدایی است، بله باید دیوار باستی و کلاک هم برداشته شود، زیرا خلاف قانون هستند. اما مشکل باید ریشه‌ای حل شود. و برای حل ریشه‌ای باید ریشۀ تخلفات و فسادها شناخته شود و ریشه خشکانده شود و با تبعیض‌ها مقابله شود».

تپه سرخه

بخشی از زمین‌های مرغوب لواسان در منطقه تپه‌سرخه که زمانی به عنوان اراضی ملی شناخته می‌شد، حالا به عرصه تاخت و تاز افرادی تبدیل شده که با تفکیک زمین‌ها به دنبال فروش آن بوده و سودای ویلاسازی در منطقه را در سر می‌پرورانند.

آرامستان محله نجارکلا مشهور به تپه سرخه توسط افرادی که ادعای مالکیت خصوصی بر اراضی آن منطقه را دارند تصرف شده و با نگهبان و گیت راه را بر اهالی چه بخواهند جسدی را دفن کنند، چه بر سر مزار درگذشتگان فاتحه‌ای نثار کنند، بسته‌اند.

در پی اعتراضات مردمی، حجت الاسلام لواسانی نیز ضمن نقد این تصرف در خطبه‌های نماز جمعه، ۲ بهمن ۹۸  با حضور در تپه سرخه از آن محل بازدید می‌کند و پس از مواجهه با گیت بازرسی که از سوی متصرفان ایجاد شده بود، خواستار برداشتن گیت می‌شود. وی همچنین در جمع مردم لواسان در اعتراض به زمین‌خواری تپه سرخه حضور می‌یابد و از لزوم برخورد با این معضل می‌گوید. سرانجام با حمایت مردم و تاکیدات او در نماز جمعه و پیگیری از مسئولان مربوطه، بخشی از اراضی تصرف شده به بیت المال بازمی‌گردد. حجت الاسلام لواسانی در این رابطه در صفحه توئیتر خود نوشت: «عدالت علوی بسی بزرگتر از آن است که تاکنون انجام شده است و الحمدالله یکی از جلوه‌های عدالت در لواسان رخ نمود و بخشی از اراضی معروف به تپه سرخه به بیت‌المال بازگشت».

دیدارهای متعدد با فرماندار شمیرانات، شهردار و اعضای شورای شهر لواسان، رئیس حوزه قضایی لواسانات و سایر مسئولان مربوطه برای برخورد با فسادها و ساخت و سازهای غیرقانونی در کلاک، باستی هیلز و تپه سرخه و…، برپایی جلسات متعدد با دانشجویان عدالتخواه دانشگاه‌های تهران و حتی حضور در دانشگاه‌ها، قرار دادن تریبون نماز جمعه در اختیار دانشجویان از جمله نماینده اتحادیه عدالتخواه دانشجویی، گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف برای افشای فساد و اگاهی بخشی به مردم برای مقبله با آن از جمله اقدامات عدالتخواهانه و در دل میدان حجت‌الاسلام لواسانی است که عملکرد او را به الگویی قابل تکثیر برای الگوبرداری تبدیل می‌کند.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/9059

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی