گفتگو با حجت‌الاسلام محمد‌علی نکونام

اهتمام به مسائل ادبی و هنری کشور، یک «وظیفه» برای ائمه‌جمعه است

۹۹/۰۵/۲، ۶:۰۸ ب٫ظ

ائمه جمعه و شورای سیاست‌گذاری به تنهایی نمی‌توانند تأثیرگذار و تصمیم‌گیرنده و برنامه‌ریز باشند. الان سیاست‌هایی را که رهبر انقلاب بیان می‌کنند و هشدار می‌دهند، چقدر در جامعه آنطور که ایشان می‌خواسته عملی شده؟ هنوز افرادی داریم که همین تهاجم فرهنگی را که سالیان سال است رهبری مطرح کرده‌اند، باور نکرده‌اند و می‌گویند تهاجم فرهنگی چیست؟

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام امام جمعه سابق گلپایگان تریبون نماز جمعه رسانه‌ای در راس امور شورای سیاستگذاری

به گزارش «ایام»، گفتار پیش رو، مصاحبه‌ای با حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام؛ امام جمعه شهر گلپایگان در سال ۸۲ است که در شماره اول ماهنامه سوره (دوره جدید) منتشر شده است. این متن به مناسبت فرا رسیدن پنجم مرداد ماه، سالگرد برپایی اولین نماز جمعه بعد از انقلاب و با هدف بررسی ظرفیت‌های تریبون نماز جمعه برای معرفی دستاوردهای فرهنگ و هنر انقلاب بازنشر می‌شود

فکر می‌کنید ائمه جمعه ما چقدر با ادبیات و هنر انقلاب و هنرمندان و نویسندگان متعهد ما آشنا هستند؟

این که در حال حاضر ائمه جمعه چقدر با همه مقولات هنر آشنا هستند، شاید انتظار بجایی نباشد.

چرا بجا نیست؟

خیلی از جاها و ظرفیت‌های انقلاب ما جایگاه خودش را پیدا نکرده. برای این که انقلاب ما هنوز نوپاست. ما به عنوان یک انقلاب جوان مطرحیم.

 فکر نمی‌کنید بعد از ۲۳ سال این حرف خیلی موجه نباشد؟

نه، قطعا با توجه به مسائل کلان جهان بشری این طور نیست. ما خودمان به تنهایی نمی‌توانیم تأثیرگذار و تصمیم‌گیرنده و برنامه‌ریز باشیم. تعارف که نداریم. الان سیاست‌هایی را که رهبر انقلاب بیان می‌کنند و هشدار می‌دهند، چقدر در جامعه آنطور که ایشان می‌خواسته عملی شده؟ با این که جامعه ما، جامعه‌ای است که بین مردم و ولایت محبت برقرار است.
ما هنوز افرادی داریم که همین تهاجم فرهنگی را که سالیان سال است رهبری مطرح کرده‌اند، باور نکرده‌اند و می‌گویند تهاجم فرهنگی چیست؟ این خود ما هستیم که چنین می‌کنیم و چنان می‌کنیم.

شما فکر می‌کنید چند درصد ائمه جمعه به این ضرورت رسیده باشند؟

دقیق نمی‌توانم بگویم چند درصد. ولی خیلی‌هایشان به این مرحله رسیده‌اند. من نامه‌ای به ائمه جمعه نوشتم که ما در تابستان سی مورد نمایش ۲۰ دقیقه‌ای که در قالب سی دی هم تهیه شده، اجرا کردیم و این که بالاخره استفاده از هنرنمایش یک ضرورت است و ائمه جمعه هم می‌توانند در این زمینه موثر باشند.
تا الان ۲۰ تا ۲۵ نفر از ائمه جمعه کشور اعلام آمادگی کرده‌اند که ما این فیلم ها را برایشان بفرستیم.

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام امام جمعه سابق گلپایگان تریبون نماز جمعه رسانه‌ای در راس امور شورای سیاستگذاری
منظور من کارهایی است که در جامعه ما به عنوان جریان هنر انقلاب انجام می‌شود و متأسفانه از طرف نهادهای انقلابی حمایت نمی‌شود.

با کمال تاسف ائمه جمعه دست‌شان بسته است. چه از نظر امکانات و چه از نظر افرادی که بتوان از آن‌ها استفاده کرد. خوب بعضی از معضلات فکری هم هست. منفی بافتن‌های از قبل صورت گرفته که الان ادم نمی‌تواند از خیلی از این هنرها استفاده کند. از نظر مردمی محدودیت داریم. قبل از انقلاب مراجع معظم تقلید همه را حرام می‌دانستند؛ مسئله سینما، مسئله تئاتر، مساله تصاویر و عکس. حتی مساله نقاشی و… این در خیلی از افکار عمومی ما رخنه کرده، یعنی خیلی‌ها هنوز به باور نرسیده‌اند که امروز شرایط فرق کرده است و خیلی از این‌ها را می‌توانیم و باید بتوانیم استفاده کنیم.

چرا کارهایی که در راستای انقلاب انجام شده را به مردم معرفی نمی‌کنند؟ مثلا رمان‌نویس‌های خوب انقلاب، کارگردانان و فیلمسازان متعهد که در مجامع مختلف از آن‌ها صحبت می‌شود. در حالی که در مجامع و نهادهای مذهبی‌مان صحبتی از آن‌ها نمی‌شنویم.

این را باید یک مقدار به حساب عدم ارتباط مراکز هنری ما با شخصیت‌های کشوری گذاشت. چون به هر حال الان اطلاع‌رسانی درباره این موضوعات بسیار مهم است. توصیه من است که با شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه ارتباطی برقرار شود و شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه هم آمادگی دارند.
اضافه  بر آن، خود مراکز هنری هم مستقیم می‌توانند مرتبط شوند، خودشان نامه‌نگاری کنند.
اگر این ارتباط‌ها برقرار شود، قطعا ائمه جمعه این آمادگی را دارند که بتوانند این‌ها را از تریبون‌های مختلف معرفی کنند. چون ائمه جمعه که فقط تریبون نماز جمعه ندارند. معمولا سخنرانان رسمی مجامع شهر خود هستند.

شما فکر می‌کنید شورای سیاست‌گذاری در این میان ضعیف عمل می‌کند؟

نمی‌خواهیم بگوییم ضعیف عمل می‌کند، ولی مشغله‌های زیاد معمولا گاهی انسان را از بعضی مسائل باز می‌دارد.
مراکز هنری ما باید بیشتر خودشان را وصل کنند. حتی می‌گویم مستقیم، مستقیم خودشان را وصل کنند به خود ائمه جمعه!
جهت‌ساز بودن این است که حرکت کشوری صورت بگیرد. یعنی ارتباط تنگاتنگ مسائل کلان از طریق بالا و بعد کانالیزه کردن مطالب. یک جریان مستمر و پرخروش طبعاً می‌تواند خیلی موثر باشد.

در صحبت‌های رهبر معظم انقلاب می‌بینیم که ایشان با وجود مشغله فراوان، اشاره می‌کنند که مثلا تمام آثار ادبیات مقاومت را خوانده‌اند و عمدتا برای آن‌ها حاشیه هم نوشته‌اند. یا اینکه بیش از هزار داستان خارجی مطالعه کرده‌اند. یا از گوشه کنار می‌شنویم که با تحولات و اخبار فضای سینما آشنایی کامل دارند. حالا سوال اینجاست که چه تعداد از ائمه جمعه، حداقل یک دهم ایشان رمان خارجی مطالعه کرده‌اند و یا حداقل نیمی از آثار ادبیات مقاومت را خوانده‌اند؟ و یا چه تعداد از آن‌ها با جو حاکم بر سینمای کشور آشنا هستند؟

ببینید اگر قرار باشد آمار به شما بدهم، می‌دانید که آمار دستم نیست. شاید خود شورای سیاست‌گذاری هم به دلیل اینکه هنوز چنین مسئله‌ای مطرح نشده، این آمار را نداشته باشد و نتواند به شما ارائه بدهد.
ولی می‌خواهم بگویم ائمه جمعه اهل مطالعه هستند و قطعاً این کتاب‌ها و مطالب را می‌خوانند و به این مسائل توجه دارند. حتی در همین سمینار اخیر که چند نفر از منتقدان سینما را دعوت کردند و آن‌ها هم حضور پیدا کردند و با اینکه دیروقت هم بود، فیلم نمایش داده شد و نقد شد و ما دیدیم که ائمه جمعه با چه ولعی از آن استقبال کردند.

با توجه به اهتمام رهبر انقلاب به مسائل ادبی و هنری کشور، به نظر می‌آید این مطالعات و اطلاعات چیزی فراتر از فضیلت و به عنوان یک وظیفه باشد. ائمه جمعه ما چقدر به این وظیفه عمل کرده‌اند؟ چقدر آشنایی وجود داشته است؟

عرض کردم که نمی‌توانم آماری بدهم، اما این بدین معنا نیست که احیاناٌ بی‌توجهی و یا سستی شده باشد. البته تعبیر «وظیفه» درست است. یعنی خیلی بهتر از این‌ها باید کار بشود. این لازمه‌اش همان ارتباط است. ارتباط‌ها باید تقویت شود، اطلاع‌رسانی‌ها باید خیلی بیشتر شود. زمینه‌های اطلاع‌یابی و منابع ائمه جمعه در مناطق آنقدر در اختیارشان نیست. اما تهران و بعضی شهرها اَشکال و طرق مختلف و منابع و کتاب‌های گوناگون وجود دارد. ولی همه جا هم اینطور نیست، در سمینارها هم ائمه جمعه از مسئولان خواسته‌اند که اطلاع‌رسانی به ائمه جمعه را تقویت کنند.

ولی در شهرهای بزرگ هم متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد.

بعید می‌دانم اینطور که شما می‌گویید باشد. در هر صورت من اعتقاد دارم که باید کار خیلی بیشتر از این حرف‌ها صورت بگیرد. اما نمی‌توانیم بگوییم ائمه جمعه نسبت به این مساله بیگانه‌اند. به اعتقاد من آشنایی زیادی دارند و کارهای زیادی هم به صورت موردی انجام می‌گیرد، اما چون موردی است انعکاس پیدا نمی‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام امام جمعه سابق گلپایگان تریبون نماز جمعه رسانه‌ای در راس امور شورای سیاستگذاری
این بحثی که شما می‌فرمایید، بحث سلبی موضوع است. چرا در بخش ایجابی چنین اتفاقی نمی‌افتد؟

این که شما می‌گویید اتفاق نمی‌افتد، چون خبرها به شما منعکس نشده است. این واقعا مظلومیت ائمه جمعه است. وگرنه ائمه جمعه کارهای موردی زیادی دارند. ای کاش می‌شد آقایان فعال می‌شدند و آماری به دست می‌آمد. آن وقت مشخص می‌شد ائمه جمعه چقدر راجع به این مسائل نقش ایفا می‌کنند.

با توجه به این همه مشکلاتی که در راه معرفی هنر و ادبیات انقلاب در جامعه وجود دارد و تشنگی قشر جوان به این موضوع و تاکیدات رهبر انقلاب که این قضیه را در رتبه اول اهمیت می‌بینید، فکر می‌کنید چرا شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و نهاد امامت جمعه این قدر در انسجام بخشیدن به این موضوع کند عمل کرده؟

به نظر نمی‌رسد در مورد نظرات رهبر انقلاب مشکل اطلاع‌رسانی وجود داشته است. چراکه هم شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و هم ائمه جمعه به خوبی می‌دانند نظر ایشان چیست؛ پس چرا سستی شده است؟
کار اصلی ائمه جمعه مسأله نماز جمعه و اقامه نماز جمعه و یک سری کارهای منطقه ای محل مأموریت خودشان است.

یعنی مسائل هنر و ادبیات آن قدر اهمیت ندارد که لااقل در رده مسائل منطقه‌ای قرار بگیرد؟

نه، اهمیت دارد. اشاره کردم که آن‌ها موردی هستند.

چرا به صورت منسجم انجام نمی‌شود؟

به این دلیل که متولیان هنر و ادبیات ضعیف عمل کرده‌اند. من تقصیر را به گردن شورای سیاست‌گذاری نمی‌اندازم. نه به این دلیل که متولی خودمان است. انصافاً من معتقدم که اگر متولیان هنر و ادبیات در این زمینه فعال شوند و از پتانسیل ائمه جمعه استفاده کنند، کار بیشتر هماهنگ می‌شود. متولیان هنر در کشور ائمه جمعه نیستند.

شورا در چه زمینه‌ای سیاست‌گذاری می‌کند؟ مگر یکی از سیاست‌های نظام بنابر آنچه رهبر انقلاب فرموده‌اند، حمایت از هنر متعهد نیست؟

سیاست‌گذاری شورا درباره مسائل مدیریتی مربوط به ائمه جمعه است که تشکیلات ائمه جمعه را منسجم کند و یک مدیریت سالم بر این مجموعه حاکم کند. این حرکت اصلی است. البته جهت‌دهی فکری، بُعد دیگری است که باید در کارها صورت بگیرد. ولی اینکه شورا موظف است تمام مسائل مهم کشور را تک‌تک جویا شود تا اگر دستگاه‌های دیگر کوتاهی کردند، شورا برود دنبال آن‌ها، این فضا فعلاً به وجود نیامده است. دستگاه‌های دیگر، باید فعلاً خودشان را با شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه مرتبط کنند. همانطور که دستگاه‌های دیگری که می‌خواهند استقلال تبلیغاتی داشته باشند یا نظرات‌شان توسط ائمه جمعه منعکس بشود، خودشان می‌آیند با شورا مرتبط می‌شوند و از طریق شورا هم به ائمه جمعه اطلاع‌رسانی می‌شود.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/9045

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی