پیشنهاد رضا امیرخانی برای ائمه جمعه

هفته‌ای سه کتاب و سه فیلم

۹۹/۰۵/۲، ۵:۰۸ ب٫ظ

هروقت دچار یک مشکل سیاسی شدیم، به فرهنگ و هنر نگاه کردیم… کدام امام جمعه آمده گفته که من فلان فیلم را دیده‌ام و خیلی حال کردم! هیچ کس تا به حال چنین حرفی نزده. خود آقا در صحبت‌هایشان می‌گویند من فلان کتاب را خوانده‌ام، خوشم آمده است…

رضا امیرخانی پیشنهادات فرهنگی به ائمه جمعه

به گزارش «ایام»، متن پیش‌رو از رضا امیرخانی؛ نویسنده است که در شماره یک ماهنامه سوره (دوره جدید) با هدف ارائه پیشنهادات اهالی فرهنگ به ائمه جمعه چاپ شده است

ما از ابزار این مدیوم [نماز جمعه] استفاده می‌کنیم و اگر قرار باشد از تصنع به دور باشد، باید خطبای نماز جمعه ما خودشان اهل مطالعه و اهل فرهنگ باشند.
سیاست‌زدگی، معمولاً از بالا به پایین تزریق می‌شود. اگر امام جمعه به مردم بگوید من هفته پیش فلان فیلم را دیدم و خوشم آمد، دست کم این عدّه که بدون شک جزء بزرگترین اجتماعات شهر هستند، احساس می‌کنند که این هم جزو زندگی است، چنین آدم‌هایی [ائمه جمعه] باید واقعاً آدم فرهنگی باشند نه این که بخواهند فرهنگی شوند. مشکل اینجاست که هروقت ما دچار یک مشکل سیاسی شدیم، به فرهنگ و هنر نگاه کردیم، اما در حالت عادی چه کسی می‌آید نگاه کند؟ چه کسی تا به حال آمده گفته که من فلان فیلم حاتمی‌کیا را دیده‌ام و خیلی حال کردم! هیچ کس تا به حال چنین حرفی نزده.
خود آقا در صحبت‌هایشان می‌گویند من فلان کتاب را خوانده‌ام، خوشم آمده است به بیت می‌گویم این را منتشر کن. پخش نمی‌کند. می‌گویند: ایشان رهنمودهای کلی ارائه داده اند.
البته ما در خودمان مشکل داریم، ما بین خودمان هیچ نقطه التقایی نداریم، یعنی هیچ جایی را نداریم که بگوییم نظر جمع هنرمندان مسلمان ما روی این کتاب مشترک است.
این هم یک گرفتاری است. یعنی جمع ما هم یک جمع بسیار متلوّن و رنگارنگی است. یعنی همین که فلان کتاب را معرفی می‌کنم، می‌آیند و شروع می‌کنند که وای تو چرا فلان کتاب را ندیدی و این را دیدی، یعنی چنین عوارض و تبعاتی هم دارد. چون هیچ وقت نتوانستیم همدیگر را تحمل کنیم. اگرچه همه ما با سیاست‌زدگی مخالفیم، اما معمولاً سیاست‌زدگی از بالا به پایین تزریق می‌شود، یعنی ما آدم‌هایی را نمی‌بینیم که آزادانه و فارغ از سیاست‌زدگی با ما حرف بزنند. همه این‌ها وقتی شروع می‌کنند به حرف زدن، سرتا پا سیاسی است. این به نظر من از پایین به بالا اتفاق نمی‌افتد، این ما نبودیم که افتاده باشیم به سیاسی‌کاری، بعد مسئولان ما افتاده باشند به این کار؛ این مسئولان بودند که این کار را انجام دادند، خطبای نماز جمعه هم همین طور. این خطیبان اگر این طور حرف نزنند، مردم هم طور دیگری می‌شوند. اگر او خیلی راحت بیاید و بگوید من هفته پیش فلان فیلم را دیدم و خوشم آمد، آن وقت به طور طبیعی مردم یا دست کم این عده که بدون شک جزو بزرگ‌ترین اجتماعات هر شهر است احساس می‌کنند که این هم حرف زندگی است. خطبای نمازجمعه باید بنشینند کتاب بخوانند، هفته‌ای دو یا سه کتاب بخوانند یا دو سه تا فیلم ببینند، ولی این یک مشکل دیگر هم به بار می‌آورد.
ممکن است یکدفعه یک کتابی را معرفی کند که ما هم دادمان برود به هوا. در کل در انتخاب چنین آدم‌هایی باید دقت شود که واقعا آدم‌های فرهنگی باشند نه این که بخواهند فرهنگی شوند و این یعنی کمبود مهره وجود دارد.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/9021

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی