پاسداشت جهاد اسلامی افغانستان و شهدای آن

انقلاب اسلامی ایران و جهاد اسلامی افغانستان؛ الگوی خیزش کشورهای اسلامی

۹۹/۰۵/۱۵، ۷:۵۱ ق٫ظ

یقین دارم بیداری و خیزش مردم جهان از یمن تا مراکش و دیگر کشورهای اسلامی ، نشأت گرفته از انقلاب اسلامی افغانستان و ایران است. این دو جهاد برای آنها به الگو تبدیل شده و غرب و مزدوران آنها نیز به این دلیل به دنبال به انحراف کشاندن و سلطه بر انقلاب‌های کشورهای مسلمان هستند

به گزارش «ایام»، دکتر سید محمد علیشاه موسوی گردیزی؛ از فرماندهان جهاد اسلامی افغانستان در مبارزه با شوروی و ازجمله رزمندگان افغانستانی دوران دفاع مقدس است. بخشی از خاطرات وی در کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون»؛ خاطرات جمعی از رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس، به همت محمد سرور رجایی منتشر شده است.
موسوی گردیزی و بیش از ۳۰ نفر دیگر در ۱۲ مرداد ۱۳۹۷، طی حمله‌ انتحاری دو تن از عناصر داعش در گردیز؛ مرکز ولایت پکتیا، به شهادت رسیدند. به مناسبت فرا رسیدن سال‌روز شهادت دکتر موسوی گردیزی، مطلبی پیرامون همایش تجلیل از مجاهدان اسلامی افغانستان که دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۰، با حضور و سخنرانی او در مسجد فقیه سبزواری مشهدمقدس همراه بود، بازنشر می‌شود.

جهاد اسلامی افغانستان سید محمد علیشاه موسوی گردیزی

همایش تجلیل از شهدا و جهاد اسلامی افغانستان در حالی در مسجد فقیه سبزواری مشهد برگزار شد که مسئولین مؤسسات و نهادهای افغانستانی و مجاهدین، خانواده‌های شهدای افغانستانی و پدر، برادر و همسر شهید احسان پارسی؛ مجاهد ایرانی که در نیمروز افغانستان توسط نیروهای شوروی و دولتی آن زمان به شهادت رسید و مسئولین کنسولگری جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد، در آن حضور داشتند.
در این مراسم که به همت دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی مشهد برگزار شد، علاوه بر تجلیل از جهاد اسلامی افغانستان و شهدای افغان، دکتر سید محمد علیشاه موسوی گردیزی که جهاد و مبارزه را در افغانستان، ایران و لبنان تجربه کرده و سال‌ها در زندان‌های آمریکایی بگرام، گردیز و گوانتامو در اسارت بوده، به طور ویژه تجلیل شد.

جهاد اسلامی افغانستان سید محمد علیشاه موسوی گردیزی
عاقبت تکیه بر قدرت پوشالی

در ابتدای این مراسم، آیت‌الله سید محمود هاشمی؛ نویسنده و تحلیلگر مسائل سیاسی و فرهنگی افغانستان، اظهار داشت: یادآوری و تجلیل از شهدا و جهاد در روزهای نخستین ماه ثور (اردیبهشت) که از یک سو یادآور خاطرات تلخ اشغال افغانستان و از سوی دیگر یادآور سلحشوری‌ها، قهرمانی‌ها و رشادت‌های بزرگ‌مردانی است که امروز گلچین گلستان روییده بر مزارشان، کاری نیک و پسندیده است.

آیت‌الله هاشمی با اشاره به آیه ۴۱ سوره عنکبوت، خاطر نشان کرد: این آیه دیدگاهی را نسبت به جامعه جهانی در گستره زمان و پهنه زمین بیان می‌کند و می‌گوید انسان، انسان است. رنگ، نژاد، قوم و منطقه تاثیری ندارد و هویت انسانی همه یکی است. آن‌ها که به‌جز خدا، دوست و تکیه‌گاهی دیگر برای خود برگزیده‌اند در حقیقت به یک قدرت پوشالی تکیه کرده و خانه‌هایی از جنس خانه عنکبوت برای خود ساخته‌اند که به زودی نابود می‌شود.

وی تاکید کرد: این تکیه‌گاه می‌تواند شوروی سابق و قدرت اول دنیا باشد که می‌توانست با یک بمب دنیا را نابود کند. کمونیست‌هایی که به این قدرت تکیه کردند و به سمت آنها دست دراز نمودند، همه نابود شدند. این در حالی بود که در میان آنها افغانستانی‌هایی بودند که می‌خواستند افغانستان از فقر و فلاکت نجات پیدا کند و در معادلات سیاسی و اقتصادی منطقه و جهان حرفی برای گفتن داشته داشته باشد. اما از نظر بنیاد تفکر و اندیشه مشکل داشتند و چون به قدرت‌های پوشالی آن زمان تکیه کردند، خداوند آنها را نابود کرد. سرانجام این اشتباه فکری، آن شد که دوستان دیروزی‌شان به خاطر منافع خود، آنها را از یاد بردند.

هاشمی ادامه داد: امروز نیز در یک طرف آمریکا و روسیه و در طرف دیگر هم اسرائیل بر تمام دنیا تار عنکبوتی خود را کشیده‌اند و زدودن این خانه و تارهای عنکبوتی آن نیازمند کسانی است که در راه خدا جهاد کرده‌اند. ما عزت و سربلندی مردم افغانستان را ثمره جهادی می‌دانیم که خالصانه و فقط برای رضای خدا صورت گرفت و قطعاً تا قیام قیامت نیز سربلند خواهند بود. زمانی که می‌بینیم که میوه‌های درخت تنومند جهاد یکی یکی به زمین می‌افتد، به دلیل آن است که آنها از تنه اصلی خود که خداوند است جدا شده‌اند.

ایثار و رشادت؛ ریشه قداست جهاد اسلامی افغانستان

در ادامه این مراسم، دکتر سید علیشاه موسوی گردیزی هم با تاکید بر این که عزت و سربلندی امروز افغانستان نتیجه خون شهدا و مجاهدان است، گفت: اگر امروز جهان اسلام به بیداری رسیده، ریشه آن در جهاد اسلامی مردم افغانستان و ایران است.

موسوی گردیزی ادامه داد: جهاد اسلامی افغانستان، نه به این دلیل که کشوری پهناور با منابع سرشار است به شهرت رسید، بلکه قداست جهاد به خاطر این بود که افرادی محروم در برابر قدرتی جهانی و جهنمی که نصف جهان پیرامون آن می‌گشت، ایستادند و با سلاح نداشته و تنها و تنها با ایمان و رشادت در برابر شوروی جنگیدند و بر آن پیروز شدند. اینچنین بود که جنگ افغانستان به خاطر نابرابری نیروها و تسلیحات و همچنین ایثار و فداکاری مردم، الگو و اسوه جهانیان شد.

جهاد اسلامی افغانستان سید محمد علیشاه موسوی گردیزی

این مجاهد افغان ادامه داد: وقتی مجاهدین به پیروزی رسیدند، دشمنان با هدف ایجاد تفرقه و جلوگیری از تبدیل شدن آنها به یک قدرت منطقه‌ای، دست به کار شدند. اما زمانی که دیدند با انحراف نیز نمی‌توانند آنها را از بین ببرند، اقدام به تملک جهاد نمودند. آنها تلاش کردند این تفکر را در میان مردم و جهاد افغانستان القاء نمایند که مجاهدین با کمک آمریکا به پیروزی رسیدند. کسانی هم که در مقابل این تفکر می‌ایستند، باید از بین بروند.

وی تصریح کرد: من یقین دارم بیداری و خیزش مردم جهان از یمن تا مراکش و دیگر کشورهای اسلامی ، نشأت گرفته از انقلاب اسلامی افغانستان و ایران است. چون این دو جهاد برای آنها به الگو تبدیل شده و غرب و مزدوران آنها نیز به این دلیل به دنبال به انحراف کشاندن و سلطه بر انقلاب‌های کشورهای مسلمان هستند که از ریشه و الگوی آنها اطلاع دارند.

جهاد اسلامی افغانستان سید محمد علیشاه موسوی گردیزی
تجلیل از شهید، تجلیل از انسانیت است

در انتها نیز حجت‌الاسلام سیدطاهر مدرسی؛ یکی دیگر از شخصیت‌های جهادی افغانستان هم در این مراسم عنوان کرد: نکته جالب در این همایش این بود که به طور همزمان هم از جهاد تجلیل شد و هم از شهدایی که با احساس مسئولیت و انسان دوستی از ایران به افغانستان رفته و یا از افغانستان به ایران آمده و در جبهه‌های دو کشور جنگیدند. این نشست به ما فهماند مرز اسلام نه جغرافیایی، بلکه عقیده است. هر جا که دین و اعتقادات در خطر باشد، سربازان دین فارغ از مرزهای جغرافیایی قیام می‌کنند و در مقابل متجاوزین می‌ایستند و در این راه از نثار جان خویش هم دریغ نمی‌کنند.

وی افزود: تجلیل از شهید، تجلیل از انسانیت است و فرقی نمی‌کند که این تجلیل از شهید احسان پارسی و یا ابوالفضل پوریزدی دو تن از برادران ایرانی باشد که با حضور در جبهه‌‌های افغانستان به شهادت رسیدند و یا از هزاران شهید مهاجر افغانستانی که در جبهه‌های ایران شهید شدند.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/9822

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی