موضع رهبر انقلاب مقابل تفرقه‌افکنان در سال 1353

گلایه آیت‌الله خامنه‌ای از آقایان از پاپ کاتولیک‌تر!/ چرا آیت‌الله بروجردی به مصر نماینده فرستاد؟

۹۹/۰۵/۲۰، ۱۱:۰۶ ق٫ظ

نزدیک کردن شیعه و سنّی به هم، معنایش این نیست که شیعه‌ها از عقاید خودشان بگذرند. سنّی‌ها هم همین‌طور. مسئله‌، گذشتن و صرف‌نظر کردن از عقاید نیست. شما عقایدتان را نگه دارید. آن آقایی که خیلی سنگ دین و تشیّع و ولایت به سینه می‌زند، اگر راست می‌گوید، عقاید شیعی را برای مردم راسخ کند. دائم به پر کردن رگ گردن اکتفا نکند. امیرالمومنین(ع)، از یک حق الهی و مشروع خود صرف نظر کرد. به اندازه اتمام حجت، اعتراض کرد، اما دست به شمشیر نبرد. برای چه؟ یک مصلحت بزرگ، حفظ جامعه‌ اسلامی و مسئله وحدت.

به گزارش «ایام»، سخنرانی‌های آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های پیش از انقلاب در دهه پنجاه، یکی از ماندگارترین و پرمغزترین گفتارهای آن روزگار است. ایشان در یکی از سخنرانی‌های سال ۱۳۵۳ در مشهد، گلایه‌ از شیعیانی می‌کند که از سیره حضرت علی(ع)، درس وحدت با برادران اهل سنّت نمی‌گیرند. در این سخنرانی، رهبر انقلاب نظر خود را درباره شهدای مقاومت فلسطین می‌گویند. این صوت را برای اولین بار، بخش آرشیو تاریخ شفاهی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر کرده است:

اسلامی

امیرالمومنین(ع)، از یک حق الهی و مشروع خود صرف نظر کرد. سکوت کرد. اعتراض از اول کرد، به قدری که اتمام حجت بکند. اما دست به شمشیر نبرد. برای چه؟ برای خاطر یک مصلحت بزرگ. مصلحت حفظ جامعه‌ اسلامی، برای وحدت! همین که شیعه‌ امیرالمومنین بعد از ۱۳۰۰ سال هنوز این کار را بلد نیست. هنوز این کار را بلد نشده. هزار بار بزرگان ما به ما گفتند که امروز دشمن استعمارگر، نشسته دم دروازه‌های کشور اسلامی. نپر تو بگو داخل دروازه‌ها و داخل کشور اسلامی. دلش می‌خواهد شما دو نفر به جان هم بیفتید بعد با دو دست نیرومند، مُشتی پر کند بر مغز هر دو بکوبد تا هر دو را بزند زمین. این قدر جنگ برادران مسلمان را دامن نزنید.

اسلامی

هزار بار بزرگان ما به ما گفته‌اند. مرحوم آیت‌الله بروجردی(ره)؛ مرجع اول عالم شیعه، نماینده فرستاد به کشور مصر برای تقریب بین مذاهب اسلامی. شما چه می‌گویید. آقای از پاپ کاتولیک‌تر! از آقای بروجردی شیعه‌تر یا مسلمان‌تر، چه می‌گویید شما؟ آقای بروجردی، مرجع بزرگ شیعه که آدم تیزبین و روشن‌بینی هم بود. مرجع آگاهی هم بود. ما از نزدیک آن بزرگوار را دیده بودیم و می‌دانستیم چه آدمی است. از راه دور خیلی نمی‌شود شخصیت‌ها را شناخت. این بزرگوار، نماینده داشت در دارالتقریب مصر. دارالتقریب یعنی چه؟ تقریب، نزدیک کردن. یک موسسه‌ای، سازمانی در مصر تشکیل شد به نام دارالتقریب. خانه‌ نزدیک کردن. نزدیک کردن شیعه و سنّی به هم.

مکرر این را گفته‌ام، نزدیک کردن شیعه و سنّی به هم، معنایش این نیست که شیعه‌ها از یک دوم، یک سوم، یک صدم از عقاید خودشان بگذرند و سنی‌ها هم همین‌طور. نه! مسئله‌ گذشتن و صرف‌نظر کردن از عقاید نیست. شما عقایدتان را نگه دارید. استدلال هم کنید. محکم هم کنید. در دلتان هم راسخ کنید. آن آقایی هم که خیلی سنگ دین و تشیّع و ولایت به سینه می‌زند، اگر راست می‌گوید عقاید شیعی را برای مردم راسخ کند. دائم به پر کردن رگ گردن اکتفا نکند. «دلائل قوی باید و معنوی، نه رگ‌های گردن به حجت قوی.» و زبان به دشنام باز! و به فحاشی و ناسزا‌گویی.

اسلامی

عقائد را محکم کنیم. چهره‌ امیرالمومنین را بشناسانیم. خلافت او را اثبات کنیم. بگویید و بفهمانید که حق از آن علی بود، اما فحش ندهید. این حرفی است که آقای بروجردی ‌گفته. حرفی است که بزرگان آگاه و هشیار ما گفتند. یکی دیگر از مراجع بزرگ، مرحوم آیت‌الله حکیم، از او سوال کردند که آقا این برادرانی که در فلسطین با یهودی‌ها می‌جنگند، آیا این‌ها شهید هستند یا نه؟ بنده خودم نقل فتوای مرحوم آیت‌الله حکیم را دیدم. فتوا دادند که بله، آن‌ها اگر چنانچه قصد قربت داشته باشند، شهید هستند که در آن میدان به خاک بیفتند. حالا این آقای کوته‌فکر نادان می‌گوید نه، شهید نیستند چون سُنّی هستند. خاک قدمشان را روی سرت بریز! تو می‌بینی که با دشمن خدا و دشمن دین دارد می‌جنگد…


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/5606

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها

مصاحبه با پروفسور بویل درباره ابعاد حقوقی تسخیر سفارت آمریکا
دکترین ضرورت چیست؟
 محاکمه شهروند آمریکایی در دوران کاپیتولاسیون
محکومِ آمریکایی
 سخنرانی حجت الاسلام الهی خراسانی
پیامبری که نمی‌شناسیم
مشاهده همه


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی