حسین کمیلی

مشهد و افول از جایگاه تمدنی خویش

۹۹/۰۵/۲۰، ۱۲:۴۳ ب٫ظ

تجربه دوران فرهنگسرای امت در محله رضائیه مشهد نشان داد که می‌توان با فعالیت صحیح، شیعه و سنی را حتی در محافل اهل بیت (علیهم السلام) کنار هم جمع کرد و فضا را از دست جریان تندرو گرفت.هرچند این‌ قصه روز عیدغدیر، نه تنها همان زمان هم‌ وجود داشت و عزمی برای جلوگیری آن نبود، بلکه حامیانی هم‌داشت!

به‌گزارش «ایام»، متن پیش رو یادداشتی کوتاه از «حسین کمیلی»، فعال فرهنگی و اجتماعی است که به تازگی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی منتشر کرده است. وی در این نوشتار از نبود اهتمام کافی در میان برخی مسئولان برای جلوگیری از اقدامات ضد تقریبی که منجر به ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی می‌شود، انتقاد کرده و خواستار تغییر نگاه و رویکرد در میان متولیان فرهنگی برای جلوگیری از آفت فعالیت‌های ضدتقریبی شده است. متن کامل را در ادامه می‌خوانید:

یک. چند سال قبل با جمعی از دوستان مؤسسه حبل الله، شب عید قربان، شیرینی گرفتیم و رفتیم مسجد جامع اهل سنت در کوی رضائیه. بعد نماز، داشتیم شیرینی را پخش می‌کردیم که جوانی از من پرسید: «ببخشید! شما عید قربان را هم قبول دارید و بزرگ می‌دانید؟» گفتم: «بله». گفت: «پس چرا هیچ نشانه‌ای در شهر ندارد؟» پاسخی نداشتم!

دو. پژوهشی را سفارش داده بودم در محله‌های تلفیقی مشهد درباره نوع نگاه شیعه و سنی نسبت به هم که با مجوز در محله‌های رضائیه و مهرآباد در حال انجام بود؛ اما جلویش را بی‌دلیل گرفتند. یادم هست به دست‌اندرکاران امر گفتم به شما مشکوکم! شما مقلد و تابع رهبری نظام نیستید. به شما بیشتر می‌آید که مقلد سایر آقایانی باشید که ضدتقریب‌اند. تیپ برخوردها و اقدامات و محدودیت گذاری‌هایتان این را نشان می دهد.

سه. سال۹۳ پژوهشی را انجام دادم در بیش از ۵۰ مسجد منتخب مشهد که ببینم چه اولویت‌هایی را دنبال می کنند. جالب بود لااقل نیمی از مساجد برای پاسخ به شبهات وهابیت کلاس برگزار کرده بودند، اما حتی یک مسجد هم برای مثلاً دغدغه اقتصاد مقاومتی رهبری کاری نکرده بود! همه هم ولایی!

چهار. تجربه دوران فرهنگسرای امت در محله رضائیه نشان داد که می‌توان با فعالیت صحیح، شیعه و سنی را حتی در محافل اهل بیت (علیهم السلام) کنار هم جمع کرد و فضا را از دست جریان تندرو گرفت.هرچند این‌ قصه روز عیدغدیر، نه تنها همان زمان هم‌ وجود داشت و عزمی برای جلوگیری آن نبود، بلکه حامیانی هم‌ داشت!

پنج. بارها از تعابیری که برخی مسئولین و‌ علما در جلسات خصوصی درباره اهل سنت داشتند، متحیر شدم!

شش. این چند روز فرصت شد تا برخی جشن‌های خیابانی‌ هیآت را ببینم. ابایی از واضحانه بیان کردن مسائل اختلاف برانگیز وجود نداشت! حتی دیشب در تریبون حرم رضوی هم مواردی را که به راحتی می‌توانست حساسیت برانگیز باشد، در سخنرانی‌ها شنیدم!

اینها نشانه‌هایی است که مشهد، دیگر خودآگاهی کافی را نسبت به جایگاه تمدنی خودش ندارد. حوزه مشهد نیازمند تحول اساسی است. باید جا را برای نیروهای انقلابی‌ «با افق تمدنی» باز کرد…


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/10203

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها

مصاحبه با پروفسور بویل درباره ابعاد حقوقی تسخیر سفارت آمریکا
دکترین ضرورت چیست؟
 محاکمه شهروند آمریکایی در دوران کاپیتولاسیون
محکومِ آمریکایی
 سخنرانی حجت الاسلام الهی خراسانی
پیامبری که نمی‌شناسیم
مشاهده همه


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی