علیرضا خدابخشی

مددجویان بدون مددکار

۹۹/۰۵/۲۲، ۸:۴۱ ق٫ظ

جمهوری اسلامی پر از بازنشستگان جوانی است که حاضرند از کارمندان و مدیران کنونی کمیته امداد دلسوزانه‌تر کار کنند و البته همین حالا هم در خیریه‌های کوچک مشغولند. اگر در این ادعا تردیدی هست کمیته امداد یک آگهی عمومی منتشر کند تا صحت و سقم ادعا معلوم شود.

به گزارش «ایام»، علیرضا خدابخشی؛ روزنامه‌نگار و پژوهشگر اقتصادی متنی در صفحه شخصی خود با عنوان «مددجویان بدون مددکار» منتشر کرده است و طی آن از توجه صرفاً اقتصادی به نهادهای حمایتی انتقاد نموده و با تاکید بر لزوم مردمی‌سازی فعالیت‌ نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و…، از آفت مواجهه کارمندی با مددجویان گفته است. متن کامل این یادداشت را در ادامه می‌خوانید:

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید ۲ میلیون و صد هزار نفر از افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی کشور مانند کمیته امداد و بهزیستی سهام عدالت دریافت نکرده‌اند!
۵ سال پیش طرحی در مجلس برای مستمری ازکارافتادگان بی درآمد مطرح بود. با رئیس کمیته امداد هماهنگ شد تا گزارشی تلویزیونی از برخی از کارافتادگان تحت پوشش تهیه شود. برای نظارت بر کیفیت تهیه گزارش‌ها به اتفاق نماینده‌ای از رئیس کمیته امداد با هماهنگی قبلی به کمیته امداد شهریار رفتیم. کارمندان شهریار ما را چند جایی بردند که از مصادیق ازکارافتادگی نبود! رسوایی عدم آشنایی کارمندان با مددجویان موجب شد آن نماینده رئیس به خواهش و التماس بیفتد که تصاویر ضبط شده را تلویزیون پخش نکند تا آبروریزی نشود!
نگاه صرفاً اقتصادی به نهادهای حمایتی به‌عنوان واسطه انتقال وجوه از دولت و خیّران به نیازمندان و مددجویان، ناشی از عدم توجه به ریشه‌های فقر است. فقر معیشتی، معلول کمبودهای فرهنگی، عاطفی، حقوقی، اداری، مشاوره و … است که شاید بتوان همه این کمبودها را ذیل عنوان «فقر سرپرستی» آورد. این کمبود را در یک خانواده بی‌سرپرست یا بدسرپرست، امدادگران و مددکاران اجتماعی باید برطرف کنند.
مددکاران و امدادگران کمیته امداد و بهزیستی کارمند شده‌اند و شاید هم بوده‌اند و ما خبر نداشتیم! امدادگری در نهادهای حمایتی بدون عشق و به صورت کارمندی آفت این روزهای بهزیستی و کمیته امداد است. در جدیدترین مورد، خانم مددجویی از کمیته امداد به من مراجعه کرد که ۶ سال است پرونده‌اش در زاهدان است و خودش در حاشیه تهران! و در این مدت کسی به او مراجعه نکرده است که کجایی و سبد کالا می‌خواهی یا نه؟! و جالب‌تر اینکه خودش تحت پوشش بود و فرزندان یتیمش تحت پوشش نبودند!
راه حل، منع هرگونه استخدام جدید در نهادهای حمایتی و سپردن کار به نیروهای داوطلب است. برای تسریع و تسهیل ورود نیروهای داوطلب، بهتر است قبل از هر اقدامی، مدیریت ادارات کمیته امداد در استان‌ها و شهرستان‌ها به نیروهای داوطلب سپرده شود. جمهوری اسلامی پر از بازنشستگان جوانی است که حاضرند از کارمندان و مدیران کنونی کمیته امداد دلسوزانه‌تر کار کنند و البته همین حالا هم در خیریه‌های کوچک مشغولند. اگر در این ادعا تردیدی هست کمیته امداد یک آگهی عمومی منتشر کند تا صحت و سقم ادعا معلوم شود. اگر مردمی‌سازی هپکو و هفت‌تپه در ایران، سابقه‌ای ندارد اما خیریه‌های مردمی و داوطلبانه سابقه‌ای طولانی و موفق دارند.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/10338

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی