گفت‌وگو با شیخ محمد یزبک؛ رئیس شورای شرعی حزب الله

حزب الله؛ از مقاومت نظامی تا خدمات اجتماعی

۹۹/۰۵/۲۴، ۲:۱۰ ب٫ظ

حزب‌الله مؤسساتی برای خدمت به مردم تأسیس نمود. از جمله آن‌ها می‌توان به بنیاد شهید، بنیاد جانبازان، مدارس امام مهدی (عج)، بیمارستان‌ها و… اشاره کرد. حزب‌الله نشان داد که مقاومت یک فکر است نه یک سلاح.

به گزارش «ایام»، متن پیش رو گفت‌و گو با «شیخ محمد یزبک»؛ عضو شورای مرکزی حزب الله است که به تبیین رویکرد حزب الله و اقدامات آن در لبنان می‌پردازد. این مطلب را که در شمارۀ ۵۳ نشریۀ فرهنگی، تحلیلی راه منتشر شده است، در ادامه می‌خوانید:

ولایت فقیه برای جهان، مسلمانان و حتی شیعیان طرح جدیدی محسوب می‌شد. این که مرجعیتی که نیابت از امام عصر دارد حاکم باشد، به مدیریت مسائل بپردازد و امر و نهی کند و بر کل امور اشراف داشته باشد، جدید بود. اما امام (ره) نسبت به این مسأله کاملاً قاطع، شجاع و عارف و آگاه بودند و برای ادای تکیلف الهی خویش در راه آن تلاش کردند و به شدت بر آن اصرار ورزیدند. ما در لبنان به ولایت فقیه ایمان آوردیم و براساس نظریه حزب‌الله تأسیس شد.

از انقلاب تا مقاومت اسلامی

در اوایل شکل‌گیری حزب الله، لبنان درگیر جنگ داخلی بود و نگاه ما به لبنان اینگونه بود که تحولی در لبنان صورت بگیرد و علیه این وضع فاسد، و در راستای ایجاد وحدت ملی باید انقلابی رخ بدهد. اما در آن زمان کسی به این سخن گوش نمی‌داد و به همین دلیل حزب‌الله خودش را با عنوان «انقلاب اسلامی در لبنان» معرفی نمود. البته این انقلاب در مقابل اسرائیل تعریف می‌شد نه در مقابل حکومت و ملت. به همین دلیل حزب‌الله وارد جنگ داخلی نشد و تمام اهتمام خود را در مقابل اسرائیل به کار گرفت. بعد از پیمان طائف و توقف جنگ داخلی طبیعی بود که حزب‌الله اعلام کند که ما نمی‌خواهیم حکومت لبنان را از طریق سلاح و زور اسلامی کنیم و شعار «انقلاب اسلامی» را به «مقاومت اسلامی» تغییر داد. و به جای حکومت اسلامی در لبنان، «حکومت عادل» را مطرح کرد. قصد ما از حکومت عادل آن حکومتی بود که نسبت به تمام مذاهب و قومیت‌های لبنان عادلانه برخورد کند و تبعیضی بین آن‌ها قائل نشود. البته به دلیل وجود فرقه‌ها و گروههای متعدد در لبنان نمی‌توان به توافق عام رسید؛ اما دولت باید نسبت به همه عادل و منصف باشد.

پس از این مرحله حزب‌الله دیگر خود را از دولت لبنان جدا نکرده و حتی در انتخابات مجلس لبنان هم شرکت می‌کند و در امور مملکت‌داری مشارکت دارد. مثلاً پس از پیروزی سال ۲۰۰۰، براساس راهنمایی‌های حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(حفظه الله)، حزب‌الله اعلام کرد که این پیروزی فقط از آن حزب نیست، بلکه این پیروزی از آن تمام مردم و دولت لبنان می‌باشد و پیروزی خود را به عنوان یک پیروزی ملی اعلام نمود.

مقاومت فقط به دوش کشیدن سلاح نیست

حزب‌الله براساس مقاومت و مبارزه علیه اسرائیل تأسیس شد، اما در طول مسیر خود را در شرایطی دید که اینگونه تشخیص داد که وظیفه‌اش خدمت به مردم است و باید برای مردم کاری بکند. طبعاً نیروهای نظامی حزب‌الله افراد محدودی هستند، اما این مردم لبنان هستند که بار مقاومت را بر دوش می‌کشند

حزب‌الله موسساتی برای خدمت به مردم تأسیس نمود. از جمله آن‌ها می‌توان به بنیاد شهید، بنیاد جانبازان، مدارس امام مهدی (عج)، بیمارستان‌ها و… اشاره کرد. حزب‌الله نشان داد که مقاومت یک فکر است نه یک سلاح.

حزب‌الله و غیرحزب‌اللهی‌ها

حزب‌الله یک حزب تمامیت‌خواه نیست. اینگونه نیست که اجازه ندهد کسی خارج از چارچوب‌های آن کاری بکند. مثلاً افرادی از شیعیان مستقل از حزب‌الله برای انتخابات کاندیدا می‌شوند و حزب‌الله در مورد آنها موضعی نمی‌گیرد. البته حمایت هم نمی‌کند. در انتخابات اخیر، یکی از شیعیانی که به طور مستقل کاندیدا شده بود علیه ولایت فقیه موضع خیلی تندی داشت، اما حزب‌الله علیه او اقدامی نکرد. اما نکته جالب توجه این است که در نهایت در نتایج انتخابات این حزب‌الله بود که با اقبال مردمی مواجه شده و در انتخابات پیروز شد. حتی میشل عون به علت اینکه در جناح حزب‌الله قرار گرفته، در میان مسیحیان محبوب‌تر شده است.

دوران صبحی طفیلی

شرایط زمانی آقای صبحی طفیلی شرایط متفاوتی بود. در آن زمان بین حزب‌الله و امل اختلافاتی وجود داشت و برخی برای از بین بردن حزب الله، در مقابل آن قرار گرفته بودند و درگیری‌هایی شکل گرفته بود. این کشتار داخلی شیعیان بر شخصیت شیخ تأثیر منفی گذاشته بود و پس از پایان دوره دبیرکلی، شورای مرکزی تصمیم گرفت سیدعباس موسوی را به جای ایشان به عنوان دبیرکل جدید معرفی کند و شیخ صبحی برکنار شد. من تصور می‌کنم عده‌ای بر افکار شیخ صبحی تأثیر گذاشتند و باعث شدند او در ابتدا راهش را از مقاومت جدا کند و در نهایت متاسفانه حتی از خط ولایت هم خارج شد. وقتی مردم این مسأله را فهمیدند راهشان را از او جدا کردند. اینکه پس از ایشان انشعابی در حزب رخ نداد به علت تربیت صحیح مردم بود. همین الآن هم علاقه مردم به سید حسن به دلیل این است که ایشان از جانب ولایت منصوب شده و در خط ولایت است.

گفتند عکس سید را با رهبری منتشر نکنید

برخی در زمان انتخابات به ما پیشنهاد می‌کنند که ژست استقلال بگیریم و به نحوی ارتباطمان با ایران را پنهان کنیم. مثلاً عکس‌های سیدحسن را در کنار مقام معظم رهبری منتشر نکنیم. اما حقیقت آن است که ما به جایی رسیده‌ایم که به جای یک عکس باید ده‌ها عکس دونفره منتشر کنیم. ما هرگز نمی‌خواهیم این رابطه را پنهان کنیم. از خط ولایت فقیه و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و وابستگی به آن خجالت نمی‌کشیم و بلکه به آن افتخار هم می‌کنیم. سید حسن یک بار در سخنرانی‌اش گفت من افتخار می‌کنم که سربازی از سربازان ولی فقیه باشم. ما الآن می‌گوییم که حزب‌الله و فعالیتش اگر ارزشی دارد، فقط به‌خاطر ارتباط آن با ولایت فقیه است. این خط همان چیزی است که لبنان را حفظ کرد و برای آن پیروزی‌هایی را به ارمغان آورد.

ایران در لبنان چه می‌خواهد؟

ما در لبنان با این سؤال مواجه می‌شویم که ایران از لبنان چه می‌خواهد؟ در جواب می‌گوییم ایران که کشور بزرگ و دارای قدرت و منابع متفاوت است به لبنان چه احتیاجی دارد؟ ایران در واقع به لبنان لطف کرده و آن را کمک کرده تا از دست صهیونیست‌ها نجات بیابد و لبنان باید به همین دلیل از ایران ممنون باشد. ضمن آن که ارتباط ما با آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه‌الله) یک ارتباط دینی و از نوع ارتباط با مرجعیت و ولایت است. ارتباط ما با رهبرمان امری کاملاً طبیعی است و این عدم ارتباط است که غیرعادی و غیر طبیعی به شمار می‌رود.

برخی می‌گویند در جنگ ۳۳ روزه این ایران بود که با اسرائیل می‌جنگید! اگر ایران می‌جنگید، پس شهدایش کجایند؟ بله، ایران به ما کمک می‌کند و مثلاً نیروهای ما را آموزش می‌دهد و ما به همین دلیل از ایران تشکر می‌کنیم. اما آنان که جنگیدند و شهید شدند، فرزندان لبنان و نیروهای حزب‌الله بودند.

آرزوی رفتگری جنبلاط

یک گروه آمریکایی چندی پیش به لبنان آمد و تعدادی از آن‌ها برای صحبت و مذاکره با حزب‌الله وارد عمل شدند. نامه‌ای برای سیدحسن فرستادند که رابطه‌ات با ایران را قطع کن و مقاومت را زمین بگذار و هرچه می‌خواهی بگیر! حتی ریاست‌جمهوری لبنان را! سید جواب داد ما از مقاومت دست بر نخواهیم داشت. ما نه به شما نیاز داریم و نه به اموال شما. در یک سوی میدان ما سیدحسن و نیروهای مقاومت را داریم و در سوی دیگر افرادی مثل ولید جنبلاط را. ولید جنبلاط یک بار گفته بود من آرزو دارم یک رفتگر در واشنگتن باشم!

من از شما می‌پرسم که بدون حزب‌الله، ارزش شیعیان در لبنان چیست؟ ارزش شیعیانی که خارج از جریان حزب‌الله وارد عرصه انتخابات می‌شوند چقدر است؟ اگر حزب‌الله و پشتیبانی جمهوری اسلامی نبود، شیعه هیچ جایگاهی در لبنان نداشت. ارزش و قدرت ایران به خاطر همین نظام و ولایت است و به همین دلیل است که می‌تواند دشمنان را با شجاعت تمام به مبارزه بطلبد. ما مردم ایران را به‌علت التزام و پایندیشان به ولایت فقیه دوست می‌داریم.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/10249

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها

مصاحبه با پروفسور بویل درباره ابعاد حقوقی تسخیر سفارت آمریکا
دکترین ضرورت چیست؟
 محاکمه شهروند آمریکایی در دوران کاپیتولاسیون
محکومِ آمریکایی
 سخنرانی حجت الاسلام الهی خراسانی
پیامبری که نمی‌شناسیم
مشاهده همه


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی