به مناسبت سالروز کودتای ۲۸ مرداد ببینید

کودتای ۲۸ مرداد از دریچه مستند / میراث محاکمه آقای نخست‌وزیر در روز‌های آزادی

۹۹/۰۵/۲۷، ۷:۵۸ ب٫ظ

در آستانه سالروز کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲، سامانه «عماریار»، مجموعه‌ای مستند درباره این روایت بزرگ و پرحاشیه تاریخی ارائه کرده است.

به گزارش «ایام» به نقل از عمار فیلم، در آستانه سالروز کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲، سامانه «عماریار»، مجموعه فیلم‌هایی را برای تماشای خانگی و خرید در این ایام ارائه کرده است که در ادامه می‌بینید:

«روزهای آزادی»

مستند «روزهای آزادی»، مجموعه‌ای ۱۰ قسمتی که به بررسی دخالت‌های سیاسی، نظامی و امنیتی آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم در نقاط مختلف جهان می‌پردازد. داستان این مجموعه ۱۰ قسمتی از زمان موفقیت کودتا در ایران و علیه دولت محمد مصدق آغاز می‌شود. پس از کودتای سازمان سیا در ایران که به سقوط دکتر محمد مصدق انجامید، آمریکا تصمیم گرفت از این روش در نقاط دیگر جهان و برای سرنگونی دولت‌هایی که مخالف برنامه‌های او هستند، استفاده کند.  نکته قابل توجه این است که در اکثر موارد دخالت‌های آمریکایی به تغییر حکومت‌های مردمی و پیدایش حکومت‌های سرکوبگر منجر شده است.

کارگردان:

وحید فرجی

تهیه شده:

 مرکز بسیج صداوسیما

«آقای نخست وزیر»

مستند «آقای نخست وزیر»، روایتی از ۲۸ ماه نخست‌وزیری دولت ملی دکتر مصدق و روزگار ملت ایران در آن زمان است و وقایع ملی شدن صنعت نفت را که با شخصیت دکتر مصدق گره خورده، بررسی می‌کند. همچنین این اثر با استفاده از آرشیوهای استفاده نشده و مصاحبه‌های متعدد با یاران نزدیک دکتر مصدق، می‌تواند تصویر روشنی از نهضت ملی شدن صنعت نفت در اختیار مخاطب قرار دهد.

کارگردانی:

امین حسنی

تهیه شده :

سازمان هنری رسانه‌ای اوج

«محاکمه»

مستند «محاکمه» بر روایت اتفاقات شب کودتا تا دادگاه بدوی دکتر محمد مصدق تمرکز دارد، چرا که تا روز کودتا درباره مصدق حرف‌های زیادی گفته شده، اما کمتر کسی به دادگاه و اتفاقات آن روز پرداخته است.

کارگردان:

سید احسان عمادی

تهیه شده:

خانه مستند انقلاب اسلامی

«میراث»

مستند «میراث»، تلاش کارگردان برای به تصویر کشیدن مشاهداتش در زمان کودکی خود از کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ علیه دکتر محمد مصدق، نخست وزیر دولت ملی و مردمی ایران بوده است. او تلاش دارد در این مستند با به تصویر کشیدن حقایقی، نقش پدر خود را به عنوان یکی از مسئولان دولتی آن دوره، در جریان این کودتا بیان کند. کارگردان هدف از این مستند را پیدا کردن ریشه‌های به هم تنیدۀ تاریخ ایران و خودش می‌داند. به‌طور کلی«میراث»، روایتی است از حقایق و ناگفته‌هایی درباره کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) به عنوان عامل اصلی کودتا، در این سالها آنها را تحریف کرده و روایت خود را گفته است.

کارگردان:

 کامبیز امیر خسروی

مخاطبان و علاقه‌مندان می‌توانند برای دانلود و تماشای این آثار، به سایت «عماریار» به نشانی  Ammaryar.ir  مراجعه کنند.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/10869

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها

مصاحبه با پروفسور بویل درباره ابعاد حقوقی تسخیر سفارت آمریکا
دکترین ضرورت چیست؟
 محاکمه شهروند آمریکایی در دوران کاپیتولاسیون
محکومِ آمریکایی
 سخنرانی حجت الاسلام الهی خراسانی
پیامبری که نمی‌شناسیم
مشاهده همه


تازه‌های شبکه‌های اجتماعی