گزارشی از اقدام ابتکاری خادمین هیئت لبیک مشهد

روضه میهمان خانواده شهدا باشید

۹۹/۰۶/۶، ۹:۲۲ ق٫ظ

این جلسات روضه خوانی که هر شب از ساعت ۱۸:۳۰ لغایت ۱۹ در منازل خانواده شهدا برپا می‌شود، از روز دوشنبه سوم شهریور ماه آغاز و تا شام شهادت ادامه خواهد داشت.

به گزارش «ایام»، مراسمات محرم امسال به دلیل شرایط شیوع کرونا با محدودیت‌هایی برای حفظ سلامت عزادارادان حسینی مواجه شده است. این محدودیت‌ها، هیئت‌ها را بر آن داشت تا  با اتخاذ تدابیری به مخاطبان هرساله خود و حتی مخاطبان دیگر که به هر نحوی بواسطه شرایط شیوع کرونا از حضور در مراسمات مذهبی محروم شده‌اند، خدمت‌رسانی کنند.
این دغدغه منجر به بروز ابتکاراتی در انجام مراسمات مذهبی از سوی هیئت‌ها شد که از جملۀ آن تلاش جمعی از خادمان هیئت لبیک حسینیه هنر مشهد برای برگزاری مراسم روضه در منزل شهدا است که در ادامه به گزارشی از آن اشاره می‌شود:

محدودیت کرونا و ابتکارات هیئتی

این شب‌ها به خاطر شرایط حساس شیوع بیماری کرونا  مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان با محدودیت‌های بیشتری برگزار می‌شود. این محدودیت‌ها علاوه بر رعایت اصول بهداشت فردی از جمله زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، بر ممنوعیت برگزاری روضه با جمعیت‌ بالا در مکان‌های بسته نظیر خانه‌ها، مساجد و… برای حفظ سلامت عزاداران تأکید دارد. در این حال، محدودیت‌های بهداشتی موجب شده تا هیئت‌ها، امسال نتوانند به پرشوری سال‌های گذشته، میزبان جمع بیشتری از عزاداران حسینی باشند. اما بسیاری از هیئت‌های مذهبی به دنبال راه حلی برای رفع این مسأله بودند تا با اتخاذ تدابیری به مخاطبان هرساله خود و حتی مخاطبان دیگر که به هر نحوی بواسطه شرایط شیوع کرونا از حضور در مراسمات مذهبی محروم شده‌اند، خدمت رسانی کنند. این تلاش‌های هیئت‌های مذهبی، به ابتکار و نوآوری‌هایی در اجرای مراسمات مذهبی برای بزرگداشت ارزش‌های حسینی انجامید؛ مانند ابتکاراتی که چهره‌های هیئتی به خرج دادند، از جمله روضه‌های خانگی‌ِ سید رضا نریمانی در منازل شهدا و یا مداحی‌های مهدی رسولی با عنوان پویش «هر کوچه یک حسینیه» و حسینیه سیاری که حاج محمود کریمی به راه انداخت که توانستند به الگوهای خلاقانه‌ای در انجام مراسمات مذهبی مبدل شوند، به نحوی که با حفظ پروتکل‌های بهداشتی، پاسخگو نیازهای معنوی مردم نیز باشند. البته این اتفاقات به چهره‌های هیئتی مشهور و یا هیئت‌های مذهبی بزرگ تهران محدود نمی‌شود، بلکه بسیاری از جمع‌های هیئتی با الگوگیری و یا اتخاذ ابتکاراتی از این قبیل، فعالیت‌های مشابهی را در اقصی نقاط کشور انجام دادند. از جمله این ابتکارات و اقدامات، تلاش‌های جمعی از خادمان هیئت لبیک حسینیه هنر مشهد است که با پیوستن به پویش «هر کوچه یک حسینیه» اقدام به برگزاری مراسم عزاداری در منازل خانوادۀ شهدا می‌کنند.

شب‌ها از ساعت۱۸:۳۰ بفرمایید روضه

این جلسات که هر شب از ساعت ۱۸:۳۰ لغایت ۱۹ در منازل خانواده شهدا برپا می‌شود، از روز دوشنبه سوم شهریور ماه آغاز و تا شام شهادت ادامه خواهد داشت.

این مراسم تاکنون در منازل خانوادۀ شهید حسین حریری، شهیدان مجتبی و مصطفی بختی و شهید جواد محمدی مفرد برگزار شده و در ادامه برای برپایی مراسم به میزبانی خانواده شهید علی اکبر زوار، شهید دکترحمید عقیلی از شهدای سلامت اقدام خواهند نمود.

منزل شهید حسین حریری، چهارم محرم

مدت زمان این جلسات عزادارای نیم ساعت بوده که بخش عمدۀ آن به ذکر مصیبت و روضه‌خوانی می‌گذرد و بخش دیگری از آن به سخنرانی با موضوع «سبک زندگی حسینی» اختصاص دارد.

بنا به گفتۀ متولیان این مراسم، برپایی روضه‌خوانی به میزبانی خانوادۀ شهدا توانسته در شرایطی که کرونا برگزاری پرشور مراسمات مذهبی را محدود نموده، با ارائه الگویی، دیگر بار شور و نشاط معنوی را به دسته‌ها و هیئت‌های کوچک خانگی با محوریت شهدا بازگرداند.

منزل شهیدان مصطفی و مجتبی بختی، پنجم محرم
منزل شهید جواد محمدی مفرد، ششم محرم

به عشق سیداالشهدا و یاران این زمانی‌اش

استقبال از این مراسم صرفاً به حضور در این جلسات محدود نمی‌شود و پیشنهاد‌های بسیاری به گفتۀ برگزار کنندگان مراسم برای تأمین ملزومات این جلسات از جمله پذیرایی، تبلیغات، لوازم و وسایل می‌شود که در مورد پذیرایی به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اماکن آن میسر نیست؛ اما سایر ملزومات از باند و میکروفون تا مداح، روضه‌خوان و سخنران و… همه خودجوش و مخلصانه از سوی مردمی تأمین می‌شود که عاشقانه قدم در وادی محبت به سیدالشهدا گذاشته‌اند تا به سهم خود قدمی در راه بزرگداشت ارزش‌های حسینی بردارند. اعلام حضور مداحان جوان برای مداحی در این مراسم و نیز تمایل دیگر خانواده‌های شهدا برای میزبانی این مراسم و نیز استقبال مردم محله از این دست مراسمات گواه استقبال مردم از مراسم بزرگداشت حسینی سیدالشهدا و شهدای انقلاب اسلامی؛ یاران این زمانی او است.


لطفا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید
لینک کوتاه: https://ayyam.ir/11340

چاپ نوشته


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌هاتازه‌های شبکه‌های اجتماعی